Home / Bałkany / Serbia / Obchody Dnia Państwowości w Serbii
serbiosunidos.com-dzień.państwowości

Obchody Dnia Państwowości w Serbii

15 lutego w Serbii obchodzony jest Dzień Państwowości (Dan Državnosti), który stanowi jedną z najważniejszych dat w politycznym i kulturalnym kalendarzu tego kraju. Tego dnia wspomina się początek pierwszego serbskiego powstania narodowego oraz oddaje cześć bohaterem walki o niepodległość. Święto to było obchodzone do czasu powstania Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a do oficjalnego kalendarza  państwowego przywrócone zostało w 2002 i od tego czasu świętuje się je bardzo hucznie. Od 2007 roku tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Wojska.

Tegoroczne obchody Dnia Państwowości rozpoczęły się już 14 lutego o 16.00, kiedy to w powietrze wystrzelona została salwa honorowa z sześciu armat, w parku przy belgradzkiej twierdzy Kalemegdan. Był to zaledwie początek serii patriotycznych manifestacji, które miały miejsce w całym kraju. Obchodom towarzyszyło otwarcie kilku wystaw oraz specjalne posiedzenie parlamentu.

Prezydent Tomislav Nikolić złożył bukiet kwiatów oraz wpisał się do księgi pamiątkowej pod Pomnikiem Nieznanego Bohatera na górze Avali. Przyznał również odznaczenia zasłużonym obywatelom. W tym samym czasie premier Ivica Dačić złożył wieniec laurowy na grobie Karađorđa w cerkwi w Oplenacu. Dačić w swoim przemówieniu wyraził nadzieję, że nikt już nie będzie musiał oddawać życia w imię patriotyzmu.

W Orašacu, w którym 210 lat temu rozpoczęło się pierwsze powstanie serbskie, wieńce w imieniu prezydenta złożyli przedstawiciele rządu oraz książę Aleksander Karadziordziewić.  W obchodach wzięło udział wielu Serbów. Część z nich wykorzystała święto narodowe w celu propagowania nacjonalistycznych treści i nawoływaniu do walki o Kosowo. Nie zakłóciło to jednak w znaczny sposób przebiegu uroczystości.

źródła: novosti.rs, b92.net, novosti.rs, wikipedia.org

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE