Home / Polityka / Polityka regionalna / Obchody Dnia Świętego Wita w Serbii
oslobodjenje.ba_gazimestan.

Obchody Dnia Świętego Wita w Serbii

28 czerwca to data szczególnie ważna nie tylko dla Serbów, ale i dla całej Europy. Tego dnia w Serbii obchodzi się Dzień Świętego Wita (Vidovdan), kiedy to wspomina się śmieć księcia Lazara w bitwie na Kosowym Polu. Jest to także rocznica zamachu na księcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku, a co za tym idzie – setna rocznica wybuchu I wojny światowej.

Bitwa na Kosowym Polu jako symboliczny moment, który otworzył Turkom Osmańskim drogę do zajęcia Serbii,  stanowi jeden z najważniejszych elementów serbskiej tożsamości narodowej.  Vidovdan zyskał status oficjalnego święta państwowego w 1989 roku, w 500 rocznicę bitwy. Ta data jest szczególną okazją do uczczenia poległych we wszystkich wojnach rodaków.

Ceremonia państwowa z udziałem prezydenta Tomislava Nikiolicia odbyła się w Kruševacu pod pomnikiem poświęconym kosowskim bohaterom. Pomnik autorstwa  Đorđa Jovanovicia odsłonięty został 28 czerwca 1904, z okazji obchodów setnej rocznicy pierwszego powstania serbskiego.

Obchody z okazji 625. rocznicy bitwy odbyły się także na Gazimestanie, gdzie znajduje się pomnik z 1953 roku. Również te uroczystości swoją obecnością uświetnił prezydent Nikolić. Po tym, jak prezydent ogłosił, że Serbowie nie ustaną w walce o odzyskanie swojej świętej ziemi, przemówienie zostało przerwane przez gwizdy i okrzyki oraz rzucanie petard. Prezydent zwrócił się także do kosowskich Albańczyków budujących na tym terenie swoje domy, by żyli szczęśliwie, ale pamiętali, że budują na serbskiej ziemi.

Władyka Amfilohije zawezwał Serbów i Albańczyków do życia w harmonijnej wspólnocie. Powiedział również, że Gazimestan został uświęcony dzięki walce za wiarę, prawdę i sprawiedliwość, przeciw tyranii. Przypomniał również, że także Albańczycy uczestniczyli w tym boju, a według niektórych historyków Miłosz Obilić był tej narodowości. Najważniejsza jest jednak sprawa za jaką walczył.

Premier Aleksandar Vučić uczestniczył natomiast w obchodach setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej w Andrićgradzie. Podczas obchodów razem z Emirem Kusturicą i Miloradem Dodikiem dokonali uroczystego otwarcia tego wybudowanego przez Kusturicę miasta.

źródła: b92, tanjug, nezavisneb92

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE