Home / Społeczeństwo / Obchody Międzynarodowego Dnia Romów w Serbii
dan roma

Obchody Międzynarodowego Dnia Romów w Serbii

Dziś w wielu miejscach na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów. Data 8 kwietnia została wybrana by upamiętnić pierwszy Światowy Kongres Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. W tym czasie ustanowiono romski hymn i flagę. Między innymi w kilku serbskich miastach odbyły się dziś uroczyste obchody tego święta.

W Nowym Sadzie obchody Dnia Romów organizował miejscowy Urząd ds. Integracji Romów. Wiceszef rządu Wojwodiny, Dragoslav Petrović, podkreślił w czasie uroczystości, że program integracji Romów w Wojwodinie (dotyczący głównie zatrudnienia i wykształcenia) jest skuteczny i doceniany w całej Europie. W tej autonomicznej prowincji w ostatnim roku władze lokalne wsparły powstanie 75 firm zakładanych przez Romów oraz utworzyły dla nich około 100 miejsc pracy. Petrović pochwalił również Uniwersytet w Nowym Sadzie, na którym studiuje ponad 200 romskich studentów. To najwięcej w regionie – podkreśla rektor uniwersytetu, Miroslav Vesković. Szef Urzędu ds. Integracji Romów, Duško Jovanović, przypomniał też, że ostatni raport UE o procesie przystępowania Serbii do Unii zawiera informacje o tym, że to właśnie Wojwodina przoduje jeśli chodzi o wzrost liczby zatrudnień Romów.

Obchody święta Romów odbyły się też w Belgradzie, gdzie prezydent Tomislav Nikolić w Galerii Art Roma otworzył wystawę fotografii „Zapomniany Holokaust”. Podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent wyraził poparcie dla wzmocnienia społeczności romskiej w Serbii i z Serbami. Z przedstawicielami mniejszości, m.in. z prezesem Narodowej Rady Romskiej Mniejszości Narodowej, Vitomirem Mihajloviciem rozmawiał o problemach i przeszkodach z którymi spotykają się Romowie. Nikolić wyraził poparcie dla standaryzacji języka romskiego, która jego zdaniem wpłynęłaby dobrze na poziom wykształcenia tej grupy, podkreślił jednak, że bez znajomości języka serbskiego niemożliwa jest integracja.

Jednocześnie w Domu Młodzieży w Belgradzie otwarto inną wystawę. Fotografie najpopularniejszych Romów zaprezentowano pod nazwą „Krok w czasie”. Dragan Ristić, jeden z autorów wystawy powiedział, że jednym z najcenniejszych elementów dziedzictwa Romów jest sztuka, i to głównie ją stara się zaprezentować. Poza zdjęciami artystów na wystawie można zobaczyć fotografie polityków, aktorów, sportowców romskiego pochodzenia – m.in. Charliego Chaplina, Juscelino Kubitschka, Elvisa Presleya, Zlatana Ibrahimovicia i innych.

Źródła: tanjug.rs, politika.rs, slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE