Home / Bałkany / BiH / Obcokrajowcy zainteresowani kupnem ziemi i nieruchomości w BiH

Obcokrajowcy zainteresowani kupnem ziemi i nieruchomości w BiH

stanogradnja indikator.ba

 

Na bh. rynku nieruchomości ceny mieszkań w ciągu ostatnich paru miesięcy w stosunku do poprzednich lat spadły o 20%. Niestety większość mieszkańców BiH nie może sobie wciąż pozwolić na kupno mieszkania nawet w stosunkowo atrakcyjnej cenie.

W 2012 r. zbudowano 2976 mieszkań na terenie BiH, czyli 8% więcej niż w roku 2011, kiedy zbudowano 2755 – podaje Urząd Statystyczny BiH. Liczba niedokończonych budowli uległa zmniejszeniu z 3536 mieszkań w 2011 r. na 3279 w 2012.

Za metr kw. na terenie Sarajewa trzeba zapłacić od 1600 KM (ok. 818 EUR – przyp. red.) do nawet 4000 KM (ok. 2045 EUR – przyp. red.). Dla porównania metr kw. w Bijeljini i Trebinje kosztuje od 1100 KM (ok. 562 EUR – przyp. red.) do 1500 KM (ok. 766 EUR – przyp. red.), a w Tuzli i Banja Luce średnio około 2000 KM (ok. 1022 EUR – przyp. red.)– podaje Dnevni Avaz.

Według właściciela agencji nieruchomości wielkie zainteresowanie kupnem nieruchomości w BiH można zaobserwować wśród obcokrajowców, szczególnie mieszkańców Arabii Saudyjskiej i Rosji, którzy kupują nie tylko mieszkania, ale również domy i ziemię. Mieszkańcy Syrii, Jordanii i Kuwejtu są zainteresowani kupnem większych powierzchni w centrum Sarajewa, gdzie mają w planach budowlę luksusowych centrów handlowych.

Ludzie z całego świata są natomiast zainteresowani kupnem nieruchomości w Visoko, który stał się centrum turystycznym z powodu piramid. Oprócz tego popularnością cieszy się również Mostar. Niemcy, Austriacy i Hiszpanie decydują się częściej na kupno nieruchomości w Chorwacji z powodu niewielkiej odległości od morza.

Rosjanie kupują nieruchomości najczęściej w okolicy Trebinje, przy granicy z Chorwacją lub Czarnogórą. Obywatele rosyjscy bez problemu otrzymują zgodę na roczny pobyt w BiH, mogą zarejestrować telefon w sieci komórkowej na własne nazwisko oraz mogą skorzystać z przyspieszonej procedury uzyskania pozwolenia na budowę.

Właściciele agencji nieruchomości oczekują wzrostu kupna mieszkań latem wśród obcokrajowców oraz wracających do kraju gastarbajterów.

 

 

Źródło: indikator.ba, indikator.ba

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE