Home / Społeczeństwo / Objazdowa wystawa współczesnego chorwackiego designu

Objazdowa wystawa współczesnego chorwackiego designu

21 marca w Zagrzebiu otwarto wystawę pod tytułem „Nutshell”. Prezentuje ona zbiór najlepszych i najciekawszych osiągnięć w latach 2000-2010 w dziedzinie projektowania graficznego, projektowania produktu i projektowania mody w Chorwacji. Prace (jest ich 120) ponad dziewięćdziesięciu autorów zostały wystawione w stworzonej specjalnie na potrzeby wystawy – tymczasowej galerii na ulicy Dukljaninowej.

Projekt Contemporary Croatian Design In a Nutshell jest wspólną inicjatywą Chorwackiego Towarzystwa Projektantów oraz Ministerstwa Kultury i ma na celu przedstawienie międzynarodowej publice lokalnego stylu projektowania. Wystawa będzie więc miała charakter objazdowy i będzie przystosowywała się do miejsc, w których będzie promowana. Do końca roku ma być wystawiona w Helsinkach, Brukseli, Mariborze i innych europejskich miastach (wciąż trwają rozmowy w sprawie pozostałych destynacji).

Zamysłem projektu jest ukazanie w sposób szeroki i krytyczny przeglądu najciekawszych zjawisk chorwackiej sceny projektowania oraz postaci samych artystów, którzy łączą współczesne trendy z dziedzictwem tradycji.

Wystawa oferuje zbiór różnego rodzaju prac: od plakatów (studia Cavarpayer, Vanji Cucilicia, Damira Gamulina), przez publikacje w czasopismach i na okładkach książek, po produkty codziennego użytku, takie jak tenisówki Startas, etykiety na butelkach od wina Brukety i Žinicia czy oliwy studia Tridvajedan.

W Zagrzebiu wystawę będzie można odwiedzić do 31 marca.

Tekst: tportal.hr, limun.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE