Home / Bałkany / BiH / Obustronne sankcje Rosja-UE szansą dla BiH?
wymianahandlowa-kathimerini.gr

Obustronne sankcje Rosja-UE szansą dla BiH?

BiH nie zdecydowała się na wprowadzenie sankcji względem Rosji przede wszystkim ze względu na przedstawicieli Republiki Serbskiej (RS). Czy ma to pozytywny wpływ na sytuację kraju w kontekście embarga Rosji na produkty z UE?

Republika Serbska podkreśla, że do momentu, kiedy ma wpływ na politykę całego państwa, BiH nie wprowadzi sankcji dla Rosji. Celem BiH powinno być zapewnienie inwestycji w sektorze energetycznym i poprawne relacje z Rosją, komentują przedstawiciele RS.

W teorii tę sytuację BiH mogłaby wykorzystać, w praktyce jednak koszty transportu wszelkich produktów są wysokie, a nawet nieopłacalne, tym bardziej, że możliwości produkcyjne BiH nie spełniłyby zapotrzebowania rynku rosyjskiego. Kolejny problem stanowi brak porozumienia o wolnym handlu, ale i skutki ostatnich powodzi, przez które ucierpiało rolnictwo.

Wartość eksportu z BiH do Rosji w 2013 r. wynosiła ponad 57 mln KM (około 29 mln EUR), a zwiększyła się o 2,18 proc. w stosunku do roku 2012. Wartość eksportowanych leków wynosiła 44,3 mln KM, części samochodowych 4,3 mln, produktów chemicznych 3,3 mln i odzieży 2 mln.

Łączna wartość importu z Rosji w 2013 r. wynosiła prawie 167 mln KM (około 84 mln EUR) i zmniejszyła się nawet o 1/3 w stosunku do roku 2012. Importowano przede wszystkim gaz (142,6 mln KM – około 71 mln EUR).

Eksport produktów rolnych do Rosji utrzymywał się na niskim poziomie. W 2013 r. eksportowano 889 485 kg owoców o wartości 1,2 mln KM (około 600 000 EUR). W pierwszej połowie bieżącego roku BiH eksportowała przede wszystkim warzywa (105 511 kg) o wartości 101 149 KM (51 716 EUR).

Źródło: bljesak.info, nezavisne.com

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE