Home / Bałkany / BiH / Obywatele BiH przekraczając chorwacką granicę będą musieli posiadać co najmniej 100 EUR
httpgec.bawp-contentuploads201305pasos-granicni-prelaz.jpg

Obywatele BiH przekraczając chorwacką granicę będą musieli posiadać co najmniej 100 EUR

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chorwacji, potwierdziło, że obywatele BiH podczas kontroli granicznej będą musieli okazać dowód posiadania 100 EUR na każdy dzień pobytu w Chorwacji. Informacja ta zaniepokoiła mieszkańców gminy Neum,a także tych, którzy na jej terenie pracują i wypoczywają. Wójt gminy, Živko Matuško, przyznał, że nie jest w stanie przewidzieć, jak wejście Chorwacji do UE wpłynie na Neum i jego mieszkańców. Nie wiadomo jeszcze, czy posiadanie takich kwot będzie wymagane od obywateli BiH, którzy będą chcieli spędzić wakacje w Neumie i przekroczą granice Chorwacji w celu skrócenia podróży.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Chorwacji, Helena Biočić, zaznaczyła, że dozwolone będzie także przekroczenie chorwackiej granicy po okazaniu bezgotówkowych środków płatniczych, jak np. czeki podróżne, książeczki czekowe czy karty kredytowe. Aby wjechać do Chorwacji posiadając min. 50 EUR potrzebny będzie dowód opłacenia zorganizowanej formy wypoczynku lub poręczenie osób fizycznych lub prawnych z Chorwacji.

W odpowiedzi na te informacje, Faruk Čaluk z Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej w Sarajewie, zapewnił, że Czarnogóra nie będzie wymagała od obywateli BiH podczas przekraczania granicy posiadania wspomnianych kwot. Čaluk zaznaczył, że aby spędzić wakacje w Czarnogórze, zgodnie z wymogami UE, będzie wymagany jedynie ważny dowód osobisty lub paszport dla małoletniego dziecka. Ponadto, zachęcił obywateli BiH do odwiedzania Czarnogóry, dodając, że ceny w tym kraju są znacznie bardziej korzystne niż w Chorwacji. Faruk Čaluk wspomniał także, że zgodnie instrukcjami władz Czarnogóry, turyści nie będą długo zatrzymywani na przejściach granicznych w celu uniknięcia zastojów i podkreślił, że dla Czarnogóry rozwój turystyki jest bardzo ważny.

Źródło: pogled.ba seebiz.eu

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE