Home / Bałkany / Chorwacja / Od 1 czerwca Chorwaci nie będą potrzebować wizy na wjazd do Ukrainy

Od 1 czerwca Chorwaci nie będą potrzebować wizy na wjazd do Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał w piątek 27 kwietnia rozporządzenie o bezwizowym ruchu granicznym z Chorwacją. Od 1 czerwca Chorwaci nie będą musieli starać się o specjalne pozwolenie na wjazd do Ukrainy, jeśli ich deklarowany pobyt nie będzie przekraczał 90 dni lub jeśli wjazd do Ukrainy ma charakter wyłącznie tranzytowy.
To dobra informacja przede wszystkim dla chorwackich kibiców, którzy wybierają się na mecze EURO 2012. Przypomnijmy, że gdyby reprezentacja Chorwacji wyszła ze swojej grupy, mecz ćwierćfinałowy zagrałaby właśnie na Ukrainie, w Kijowie. W takim przypadku Chorwat chcący przekroczyć granicę z Ukrainą, musiałby zapłacić 130 USD za wizę obowiązującą na jeden wjazd i jeden wyjazd z kraju. Gdyby ten sam kibic zechciałby zobaczyć mecz półfinałowy w Warszawie i finał, który znów ma się odbyć w Kijowie, musiałby wykupić drugą wizę za taką samą cenę.

Chorwacja zlikwidowała wizy dla mieszkańców Ukrainy już 2 lata temu – 25 lutego 2010 r. Ruch bezwizowy obowiązuje jedynie w sezonie wakacyjnym: od 1 kwietnia do 31 października.

Źródła: vecernji.hr, tportal.hr, slobodnadalmacija.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE