Home / Bałkany / Czarnogóra / Od 1 sierpnia zdrożeje energia elektryczna
cena prądu - vijesti.me

Od 1 sierpnia zdrożeje energia elektryczna

Energia elektryczna dla gospodarstw domowych z dwutaryfowym licznikiem będzie droższa od 1 sierpnia o 2,4% – zdecydowała rada nadzorcza Urzędu Regulacji Energetyki (RAE). Gospodarstwa domowe za 1 kWh energii zapłacą więc 0,09 EUR z VAT. Wskutek tej  decyzji rachunki za energię dla drugiej kategorii odbiorców wzrosną od 2,4 do 3,3%.  To nie jedyna zła wiadomość dla czarnogórskich konsumentów – od wczoraj podrożał olej napędowy, a od dwóch tygodni trzeba wysupłać więcej także na zakup benzyny.

Spadnie natomiast cena prądu w sieciach średniego (10kV) i wysokiego napięcia (35 kV) dla odbiorców dystrybucyjnych, do których są zaliczani m.in. Luka Bar, Porto Montenegro, wodociągi i kopalnie; dla nich energia elektryczna stanieje od 2,4 do 3,3%.

Decyzja o podwyżkach spotkała się z powszechną krytyką – nie tylko konsumentów, ale także pracodawców i przedsiębiorców. Przedstawiciele Unii Pracodawców (UPCG)  wskazują, że wzrost cen prądu i paliwa  wpłynie na wzrost kosztów życia i obniżenie standardu życia obywateli, a to doprowadzi do spadku realnych wynagrodzeń i zmniejszenia popytu na określone towary i usługi, co może niekorzystnie odbić się płynności finansowej wielu firm i w rezultacie poważnie zaszkodzić gospodarce.

Związki Zawodowe w  Nikšiciu, Šavniku, Plužine i Žabljaku działające przy Konfederacji Związków Zawodowych Czarnogóry (SSCG)   apelowały o odstąpienie od  zapowiedzianej podwyżki, argumentując, że w sytuacji kryzysu ekonomicznego takie posunięcie będzie dodatkowym obciążeniem dla budżetu obywateli. Jeżeli do podwyżki jednak dojdzie, Związki Zawodowe zapowiadają protest przed biurowcem EPCG w Niksiciu.

Zdaniem przedstawicieli związkowych, już w tej chwili ceny prądu są tak wygórowane, że wiele gospodarstw domowych o niższych przychodach nie jest w stanie pozwolić sobie na płacenie rachunków i dochodzi zadłużenia, a  w efekcie odłączenia od sieci przesyłowej.  Taki stan rzeczy należy uznać za niedopuszczalny ponieważ dostęp do energii elektrycznej stanowi podstawę egzystencji w cywilizowanym świecie. Tym bardziej, że obywatele w niczym nie przyczynili się do obecnej złej sytuacji finansowej i gospodarczej w kraju, której konsekwencje musza ponosić.

Zdaniem Sieci Afirmacji Sektora Pozarządowego (MANS), podwyżka cen prądu podyktowana jest nie tyle koniecznością, co rosnącym apetytem na zwiększeni wniosków włoskich spółek A2A i Terne, które zarządzają  EPCG i Czarnogórskim Systemem Przesyłowym (CGES).

Źródło: vijesti.me, vijesti.me, vijesti.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE