Home / Bałkany / Grecja / Od dziś wszyscy greccy pacjenci sami płacą za leki

Od dziś wszyscy greccy pacjenci sami płacą za leki

Od dziś pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne będą musieli pokryć koszty wykupienia leków z własnej kieszeni. Dopiero później będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów bezpośrednio u ubezpieczyciela państwowego. Farmaceuci – po długiej walce z systemem – odmówili dalszego kredytowania zakupu lekarstw [o tej sprawie pisaliśmy już na łamach portalu kilka miesięcy temu: czytaj więcej – przyp.red.]

EOPYY, odpowiednik polskiego NFZ, „mści się” na protestujących farmaceutach wypłacając należności najpierw tym aptekom, których właściciele i pracownicy nie strajkowali i nie brali udziału w akcjach zbiorowego sprzeciwu.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Farmaceutów Attyckich informują z kolei, że ich protesty spowodowane są tragiczną sytuacją finansową aptek, które nierzadko znajdują się na krawędzi bankructwa z winy ubezpieczyciela państwowego. Pomimo zapewnień, na chwilę obecną wypłacił on zaległe pieniądze jedynie aptekarzom z Aten, Pireusu, Salonik, Dodekanezu i Achai, i to wyłącznie za recepty zrealizowane w maju. Farmaceuci nadal oczekują należności za czerwiec, które powinny były zostać spłacone do końca sierpnia. Powinni również otrzymać zwrot 300 mln za rok 2011.

Sytuacja ulegnie pogorszeniu od poniedziałku, kiedy to lekarze zawieszą pracę na 5 dni. EOPYY jest dłużny lekarzom ponad 1,3 mld euro z tytułu ich pracy w ciągu minionych 2 lat.

Związek Zawodowy Lekarzy podaje, że lekarze kliniczni powinni otrzymać ponad 50 mln zaległych wypłat, laboranci – 200 mln za rok 2012, a za lata 2010 i 2011 państwo jest winne lekarzom odpowiednio: 570 i 540 mln euro.

Pracownicy służby zdrowia oświadczyli, że nie są w stanie dłużej udzielać nieoprocentowanych pożyczek niewydolnemu systemowi. Sam system z kolei ma zostać dodatkowo uszczuplony z tytułu oszczędności zapowiedzianych na lata 2013-2014 przez koalicję rządzącą.

W ramach podpisanego w tym tygodniu pakietu oszczędności politycy poinformowali, że państwo przeznaczy o 1,3 mld euro mniej z budżetu na służbę zdrowia, czyli o drugie tyle mniej, ile jest dłużne lekarzom i szpitalom

 

Źródło: tanea.gr, tovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE