Home / Bałkany / Czarnogóra / Od przyszłego roku Czarnogórcy sami wybiorą dostawcę prądu
cena prądu - vijesti.me

Od przyszłego roku Czarnogórcy sami wybiorą dostawcę prądu

Czarnogórcy od przyszłego roku sami wybiorą kto będzie ich dostawcą energii elektrycznej; ponadto jak informuje Urząd Regulacji Energetyki  (RAE), zainteresowanie uzyskaniem licencji na dostarczanie prądu zgłosiło wiele firm krajowych i zagranicznych.

Ustawa o energetyce przewiduje, że także odbiorcy indywidualni (przedsiębiorstwa domowe), którzy aż do teraz nie mogli swobodnie decydować kto zaopatruje ich w energie elektryczną, od 1. stycznia 2015 r. zyskają uprawnienia do wybory dostawcy, co stworzy szansę do przyciągnięcia większej liczby dostawców i tym samym przyczyni się do rozwoju rynku energii elektrycznej w Czarnogórze – powiedział dyrektor RAE Novak Medenica.

Objaśnił także, że całkowite otwarcie rynku energetycznego, względnie stworzenie warunków do pełnej konkurencji, poprzez prawo do wyboru dostawcy umożliwi nabywcom energii elektrycznej pewniejsze i lepszej jakości zaopatrzenie w energię, a także pozytywnie wpłynie na przyciąganie inwestycji w sektorze energetycznym oraz dywersyfikację źródeł energii, szczególnie źródeł energii odnawialnej, czego wynikiem będzie lepsza ochrona środowiska naturalnego.

W Czarnogórze rynek energii elektrycznej oficjalnie został otwarty już w 2009 r., kiedy to Urząd Regulacji Energetyki podjął decyzję o jego otwarciu. Wtedy to, wszystkim odbiorcom oprócz klientów indywidualnych (gospodarstw domowych), przyznano prawo do wyboru dostawcy.

Źródło: pobjeda.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE