Home / Gospodarka / Infrastruktura / Odbudowa bułgarskich plaż po lutowych powodziach

Odbudowa bułgarskich plaż po lutowych powodziach

Plaże (o czym informowała balkanistyka.org), które na początku lutego br. zostały niemal całkowicie zniszczone przez gwałtowne burze, stopniowo są przywracane do normalnego stanu.

Przyczynia się do tego głównie sama natura, mimo to jednak nie obejdzie się bez wysiłku i znacznych wydatków koncesjonariuszy tych terenów.

– Co najmniej 10 000 BGN (ponad 21 300 PLN) to koszt dotychczasowych renowacji trzech plaż w miejscowości Sweti Włas – mówi jeden z koncesjonariuszy, prezes firmy Venid, Georgi Czapkanow. Prace polegają głównie na transporcie piasku.

Z kolei na plaży w Sozopolu konieczny jest także montaż specjalnych umocnień. Fale porwały tam 6 lokali sezonowych, zniszczyły bramy dwóch hangarów i nadmorski deptak.

Wskutek sztormów jeden z najpopularniejszych kempingów na południe od Burgas, Gradina zmienił się w stosy połamanych belek.

Podczas gdy na kempingach prace nie są tak pilne, ponieważ turyści przyjadą tam dopiero pod koniec czerwca, na południowym wybrzeżu w okolicach Nesebyru już w pierwszych cieplejszych dniach zaczęły pracować koparki.

Ze względu na zniszczone przez powódź plaże, koncesjonariusze domagają się obniżenia stawek podatku od gruntu:

– Ile ubyło plaży, o tyle powinien zostać obniżony podatek. – ogłosił redakcji „24 czasa” zarządca północnej części pasa nadbrzeżnego w Primorsku, Złatin Bodurow. Podstawowym argumentem koncesjonariuszy jest, iż mają mniejszy teren do zagospodarowania – lokale, które mogą na nich otworzyć i wynajem parasoli to podstawowe źródła ich dochodów. Władze okręgu biorą pod uwagę przeprowadzenie specjalistycznych pomiarów w celu udowodnienia wielkości strat i sprawdzenia, czy koncesjonariusze nie dopuszczają się nadużyć w swoich roszczeniach. Według ekspertów cofanie się brzegu w okresie zimowym jest zjawiskiem naturalnym – mniej więcej w maju piasek powinien wrócić na miejsce i na ten okres planowany jest monitoring plaż i komisyjne pomiary.

Obecnie toczą się przetargi na niezagospodarowane plaże na odcinku Obzor – Rezowo, zmieniane są koncepcje gospodarowania pasem nadbrzeżnym. Koncesjonariusze nie przewidują jednak podwyżek cen dla turystów.

Źródło: 24chasa.bg, news.burgas24.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE