Home / Bałkany / Czarnogóra / Odbyło się pierwsze spotkanie Czarnogórsko-Ukraińskiej Grupy Roboczej ds. Turystyki
montenegro.travel-sastanak

Odbyło się pierwsze spotkanie Czarnogórsko-Ukraińskiej Grupy Roboczej ds. Turystyki

Minister zrównoważonego rozwoju i turystyki Branimir Gvozdenović przewodniczył pierwszemu spotkaniu Czarnogórsko-Ukraińskiej Grupy Roboczej ds. Turystyki, które odbyło się 30 kwietnia 2013 roku.

Oprócz ministra w spotkaniu uczestniczyli: ambasador Ukrainy w Czarnogórze Oksana Sljusarenko, pomocnik ministra ds. rozwoju Olivera Brajović, dyrektor Czarnogórskiej Organizacji Turystycznej Saša Radović, przewodniczący Czarnogórskiego Towarzystwa Turystycznego Žarko Radulović oraz przedstawiciele Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki, Ministerstwa Ekonomii, Ministerstwa Gospodarki i Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także przedstawiciel agencji turystycznej R-tours.

Porozumienie dotyczące współpracy w dziedzinie turystyki, między Rządem Czarnogóry a Gabinetem Ministrów Ukrainy, zostało podpisane w grudniu 2011 roku. Umowa powinna przyczynić się do wymiany turystów, promowania współpracy, wznowienia bezpośrednich kontaktów między organami, agencjami turystycznymi oraz innymi organizacjami, które zajmują się działalnością turystyczną. Dodatkowo zakłada wzajemny udział w międzynarodowych wystawach, targach, konferencjach i seminariach, a także w innych promujących i naukowych wydarzeniach turystycznych.

Na spotkaniu rozmawiano o doświadczeniach inwestycyjnych, polityce podatkowej, przepisach prawnych, które definiują działalność turystyczną, ale przede wszystkim o istotnej promocji i wejściu Czarnogóry na ukraiński rynek. Minister Gvozdenović ocenił, że niezbędna jest praca przy rozwijaniu silnych kontaktów partnerskich między dwoma krajami i wyraził zainteresowanie Czarnogóry wymianą doświadczeń i wiedzy tak, by wspólne pomysły zastosować w praktyce. Z kolei przedstawicielka Państwowej Agencji ds. Turystyki i Rekreacji Ukrainy, Olena Šapovalova podkreśliła bardzo dobrą współpracę dwóch państw w ostatnich 10 latach.

W 2012 roku Czarnogórę odwiedziło 47 500 turystów z Ukrainy, którzy zrealizowali około 354 000 noclegów. Według przewidywań obu krajów w 2013 roku oczekuje się znacznego wzrostu tej liczby.

 

Źródło: montenegro.travel

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE