Home / Bałkany / BiH / Odkrycie kolejnego masowego grobu w Bośni i Hercegowinie
Tomasica

Odkrycie kolejnego masowego grobu w Bośni i Hercegowinie

Powodzie, jakie nawiedziły BiH w maju, doprowadziły do odkrycia w gminie Doboj grobu masowego ze szczątkami 6 ofiar. Zostały one już ekshumowane, co potwierdziła rzeczniczka Instytutu Ds. Osób Zaginionych w BiH, Lejla Čengić.

Przypuszcza się, że są to szczątki Boszniaków z miejscowości Jablanica z gminy Maglaj. Jak powiedziała Lejla Čengić, o istnieniu grobu Instytut wiedział wcześniej, ale nie był w stanie określić dokładnego jego położenia. Powódź odsłoniła samotne wzgórze, które okazało się grobem masowym. Znajduje się on w odległości około 400 metrów od mostu, na którym według informacji, jakie posiada Instytut, latem 1992 roku zabito 16 Boszniaków, właśnie z miejscowości Jablanica. W przeszłości udało się odnaleźć szczątki tylko 4 osób, natomiast teraz odkryto kolejne 6. Ofiary, co jest charakterystyczne, miały ręce skrępowane na plecach.

Nad ekshumacją czuwała Prokuratura BiH. Odnalezione szczątki zostały już przetransportowane do kostnicy w miejscowości Visoko, gdzie zostanie ustalona ostateczna tożsamość ofiar. Lejla Čengić zapowiedziała także, że na terenie na którym odkryto masowy grób, będą prowadzone dalsze intensywne poszukiwania.

 

Źródło: klix.ba, radiosarajevo.ba, oslobodjenje.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE