Home / Gospodarka / Inwestycje / Odpływ inwestycji zagranicznych z Serbii

Odpływ inwestycji zagranicznych z Serbii

W Serbii w ciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku zanotowano odpływ bezpośrednich inwestycji w wysokości 371,6 mln EUR, podał portal euractiv.rs, powołując się na wstępne dane Narodowego Banku Serbii (NBS).

Największy w tym udział, bo aż 361,4 mln EUR, miało wycofanie kapitału greckiej firmy telekomunikacyjnej „OTE”. Swój kapitał wycofały też Dania (122 mln EUR) i Słowenia (prawie 10 mln EUR). Z kolei najwięcej netto inwestycji dokonała Holandia (24 mln EUR), Chorwacja i Włochy (około 14 mln każda).

Według NBS, na obecny przypływ i odpływ pieniądza największy wpływ miała sprzedaż greckiej części akcji państwowej firmie „Telekom” za 380 mln EUR. Serbska Agencja Inwestycji Zagranicznych i Eksportu (SIEPA) poinformowała, że przygotowywane są nowe projekty dot. inwestycji i nie ma powodu do pesymizmu.

- Dotychczasowe doświadczenia pokazały nam, że w czasie roku wyborczego ilość inwestycji zagranicznych zawsze spada. Jednakże, nie ma powodu do pisania pesymistycznych scenariuszy, ponieważ zainteresowanie inwestorów wciąż jest duże – podaje SIEPA.

Według danych Funduszu ds. Rozwoju Ekonomii (FREN) w zeszłym roku w Serbii zanotowano przypływ bezpośrednich inwestycji w wysokości 1,8 mld EUR. Najwięcej w Serbii zainwestował Luksemburg (812, 83 mln EUR).

 

Źródło: euroactiv.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE