Home / Bałkany / Odeszła ikona serbskiego aktorstwa – Bora Todorović
430289_img5235_f

Odeszła ikona serbskiego aktorstwa – Bora Todorović

7 lipca w wieku 84 lat w szpitalu w Belgradzie zmarł jeden z najwybitniejszych serbskich aktorów Borivoje Bora Todorović. Przyczyną śmierci był udar mózgu.

- Opuścił nas jeden z najlepszych, najpopularniejszych i najbardziej kochanych aktorów w historii serbskiego teatru, filmu i telewizji. Bora zostanie zapamiętany jako odtwórca ról zwykłych ludzi. Będzie mi go brakowało jak starszego brata – mówi Dušan Kovačević, dramaturg i reżyser.

Todorović urodził się w 5 listopada 1930 w Belgradzie. Jego kariera zaczęła się w 1956r., kiedy wystąpił w filmie „U mreži” Bojana Stupicy. W latach 1957-1961 występował na deskach Chorwackiego Teatru Narodowego, gdzie grał w repertuarze amerykańskim, m.in. w sztukach Arthura Millera, Teenessee Williamsa, a w latach 1961 – 1983 w belgradzkim Atelje 212, którego był współtwórcą. Wielki sukces przyniosła mu rola w sztuce „Arszenik i stare koronki” w 1961 roku w Atelje 212.

Przez większość życia związany był z Teatrem Dramatycznym w Belgradzie. Jego role były bardzo zróżnicowane, poczynając od roli pioniera sztuki filmowej i zwolennika nowych swobód obyczajowych w filmie „Rodzinny interes”, zabawnego złodzieja i zdrajcy, który lata wojny przeżywa w „Balkan ekspres”, do szefa romskiej mafii w „Czasie cyganów” i postaci Luki Labana w „Zawodowcu”. W latach 80-tych współpracował z najbardziej znanymi serbskimi reżyserami: Emirem Kusturicą, Goranem Markoviciem, Slobodanem Šijanem, Dušanem Kovačeviciem.

Odszedł wybitny aktor, wyjątkowa osobowość Belgradu i nasz wielki przyjaciel – mówią przyjaciele aktora. Teatrolog Jovan Ćirilov stwierdził, że odszedł wybitny aktor i osobowiść belgradzkiego krajobrazu artystycznego. Pod koniec 2012r. aktor ogłosił, że kończy karierę filmową z powodów zdrowotnych. Nie ukrywał również, że praca w filmie trochę mu się już znudziła. Todorović zagrał w ponad 100 filmach kinowych i telewizyjnych. Wiele dialogów z filmów, w których grał weszło do mowy potocznej.

Branislav Lečić powiedział, że jest mu bardzo ciężko, ponieważ odszedł jeden z wyjątkowych aktorów i przyjaciół, Bora Todorović. – Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej kochanych aktorów. Pracowałem z nim przy realizacji filmu „Zawodowiec” i było to dla niego wielkim zaszczytem. Z nikim nie rozumiałem się tak dobrze w pracy – mówił Lečić.
W 2002r. Todorović otrzymał nagrodę za całokształt twórczości imienia Pavle Vujisicia.

- Kinematografia serbska na zawsze będzie mu wdzięczna z powodu roli Denki, pioniera serbskiego filmu, gdzie ukazał wszystkie słabości i pokusy związane z tym zawodem w przyszłości – powiedział dramaturg Dimitrije Vojnov.

Pogrzeb aktora odbyły się w czwartek, 10 lipca na cmentarzu Novo groblje w Belgradzie.

źródła: opusteno.rs, kurir-info.rs, vesti-online.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE