Home / Społeczeństwo / Odszedł Georgi Kałojanczew, wybitny aktor bułgarski

Odszedł Georgi Kałojanczew, wybitny aktor bułgarski

 

Miesiąc przed swymi 88-mi urodzinami odszedł wielki aktor teatralny i filmowy, Georgi Kałojanczew.

Mimo, iż już latem 2007 roku zakończył działalność artystyczną – twierdząc, że schodzi ze sceny teatralnej, aby nie zostać wyśmianym przez publiczność, która go kocha – wiadomość o śmierci aktora wzbudziła szok wśród licznych fanów artysty w całym kraju.

Kałata – jak nazywali go przyjaciele, bliscy, a także wielbiciele – choć najbardziej znany z ról komediowych, ma w swoim dorobku artystycznym także niesamowite spektakle dramatyczne, jak niezapomniany wizerunek Ezopa z dzieła wystawianego w 1971 roku.

Kałojanczew debiutował na deskach Teatru Narodowego im. Iwana Wazowa, od razu po ukończeniu szkoły aktorskiej w Sofii został przyjęty to stałego zespołu artystycznego. Zagrał w ponad 50 filmach, m.in. słynną postać Baj Gania.

Ostatnie lata życia spędził w samotności i niepokoju – miał trudności z poruszaniem się, szybko się męczył. W jednym z ostatnich wywiadów, udzielonym we wrześniu tego roku dla stacji telewizyjnej bTV wyznał, że najbardziej boi się śmierci.

– Boję się, jak mogę się nie bać? – mówił wówczas Kałojanczew. Miał łzy w oczach gdy przypominał sobie odgrywane role. – Zasmucam się, ponieważ przypominam sobie, jak to było: skłonić całą publiczność, aby zapadła grobowa cisza i tylko twój głos dźwięczał na scenie, czy to jest mało?!

 

Źródło: zar.bg, novinar.bg, mediapool.bg, trud.bg, blitz.bg

About Anna Teklińska

KOMENTARZE