Home / Polityka / Ofensywa ustawodawcza Ministerstwa Finansów i Gospodarki Serbii

Ofensywa ustawodawcza Ministerstwa Finansów i Gospodarki Serbii

Ministerstwo Finansów i Gospodarki Serbii zapowiada istotne zmiany ustawodawcze. Według informacji udzielonych przez sekretarza stanu Vlajko Senicia, już we wrześniu ma zostać przyjęta ustawa dotycząca przeprowadzania konkursów na stanowiska dyrektorów przedsiębiorstw publicznych oraz ustawa kominowa w sektorze publicznym. Jak podkreślił Senić obie ustawy umożliwią profesjonalizację stanowisk kierowniczych i poprawę efektywności pracy przedsiębiorstw publicznych.

W obecnej sytuacji ekonomicznej Serbii opinia publiczna jest niezadowolona z faktu, że w różnych agencjach i funduszach państwowych zarobki osiągają bardzo wysoki poziom. Ustawa ma ograniczać i regulować nie tylko wynagrodzenia dyrektorów i osób na kierowniczych stanowiskach, ale i innych pracowników zatrudnionych w instytucjach publicznych. Według ministerstwa pozwoli to na znaczne oszczędności i umożliwi wypłatę tzw. 13 emerytury dla najbardziej potrzebujących.

Do końca miesiąca resort planuje przeprowadzić wzmożoną inicjatywę ustawodawczą. Dotyczy to kilkudziesięciu innych aktów prawnych. Planowana jest m.in. zmiana ustawy o podatku VAT. Warto podkreślić, że zgodnie z projektem obowiązek zapłaty podatku miałby powstać dopiero po uzyskaniu zapłaty za sprzedane towary lub świadczone usługi. Prowadzone są także prace nad zmianą ustawy o zamówieniach publicznych. Według przedstawiciela resortu projekt nowelizacji również niebawem znajdzie się w parlamencie.

 

Źródło: blic.rs, pravniportal.rs

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE