Home / Bałkany / BiH / OIC wzywa BiH do pełnego członkostwa i oferuje wsparcie finansowe
http://www.smiic.org/

OIC wzywa BiH do pełnego członkostwa i oferuje wsparcie finansowe

Sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC), Eklemeddin Ishanoglu, spotkał się w poniedziałek w Sarajewie z członkami Prezydium BiH i wezwał do poważnego rozpatrzenia możliwości pełnoprawnego członkostwa BiH w OIC. Ishanoglu zauważył, że jest to wielka szansa dla BiH, a po przystąpieniu do OIC kraj ten może liczyć na wsparcie finansowe z funduszy, którymi zarządza organizacja. Podkreślił także, że OIC nie zrzesza jedynie krajów muzułmańskich i członkostwo w niej nie wyklucza członkostwa w UE czy NATO.

Obecnie OIC skupia 57 państw i jest drugą największą na świecie organizacją (pierwszą jest ONZ). Wg słów Ishanoglu, Albania – kraj członkowski OIC, ale także NATO, dzięki środkom zapewnionym przez OIC sfinansowała budowę autostrady. BiH w OIC ma status obserwatora z powodu sprzeciwów RS wobec bliskich związków z muzułmańskimi organizacjami.

Członek Prezydium BiH, Bakir Izetbegović, po rozmowie z Ishanoglu skrytykował brak akredytowanego ambasadora z BiH przy OIC, mimo że posiada go np. Rosja. Izetbegović zapewnił, że kwestia członkostwa BiH w OIC będzie omawiana w ciągu najbliższych miesięcy. Ponadto powiedział, że gdyby do listopada br. BiH stała się członkiem tej organizacji, wiązałoby się to z dużymi korzyściami ekonomicznymi, a nawet minimalna kwota kapitału, jaki kraje muzułmańskie są gotowe zainwestować w BiH, wpłynęłaby ożywczo na gospodarkę.

Źródło: seebiz.eu

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE