Home / Patronat / Oko na Bałkany – kalendarz wydarzeń

Oko na Bałkany – kalendarz wydarzeń

oko

OKO NA BAŁKANY to zupełnie nowa inicjatywa skupiająca się na kulturalnej stronie Bałkanów. W tym roku w Kinie Luna pokażemy najciekawsze filmy ostatnich lat wyprodukowane w Serbii. Wraz z Wydawnictwem Czarne i klubem Kosmos Kosmos przygotowaliśmy kilka wyjątkowych wydarzeń towarzyszących: spotkanie z pisarzem Miljenko Jergoviciem, tydzień menu bałkańskiego w Kosmos Kosmos oraz imprezę z Warsaw Balkan Madness.

OKO NA BAŁKANY staruje filmowo w Warszawie 24 stycznia i potrwa do 27 stycznia.

Tydzień bałkańskich niespodzianek zaczniemy jednak wcześniej. Cały tydzień od 21 stycznia w Warszawie dziać się będą wydarzenia związane z Bałkanami.

KALENDARZ WYDARZEŃ:

21-27.01 Bałkańskie menu w Kosmos Kosmos, czyli specjalnie przygotowane menu inspirowane kuchnią bałkańską.

23.01 w Klubie Kosmos Kosmos o godz. 19:00 spotkanie z wyjątkowym człowiekiem: Miljenkiem Jergoviciem, autorem książki „Ojciec”, w przekładzie Magdaleny Petryńskiej. Poprowadzi je Katarzyna Nowak, PR 2. Miljenko Jergovic przyjedzie do Warszawy na zaproszenia Wydawnictwa Czarne. Jergovic to jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich. Jego proza i poezja są tłumaczone na wiele języków, w tym polski. Jest laureatem kilkunastu nagród bośniackich i chorwackich, Nagrody im. E.M. Remarque’a i Premio Napoli. Za powieść Ruta Tannenbaum został w roku 2007 uhonorowany Nagrodą im. Mešy Selimovicia za najlepszą powieść z obszaru Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry oraz był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagrodę tę zdobyła jego kolejna powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki (2011). Jego najnowsza książka wydana po polsku to Ojciec (2012). Mieszka w Zagrzebiu.

24 – 27.01 codziennie pokazy filmów serbskich w Kinie Luna. Bilety tylko 10 zł. W programie: dokumenty, fabuły i krótkie metraże. Specjalnie na przegląd OKO NA BAŁKANY sprowadziliśmy filmy zarówno z głównego nurtu jak i produkcje artystyczne oraz niezależne. Filmy ujawnią co zmieniło się w Serbii, z czym nadal mierzą się jej mieszańcy oraz w jaki sposób przeszłość wpłynęła na rozwój kinematografii w Serbii.

25.01 Warsaw Balkan Madness zagra w klubie Kosmos Kosmos. Start godzina 22:00, wejście: 5 zł. Warsaw Balkan Madness to przede wszystkim radość…. radość która płynie prosto z magicznych melodii i rytmów muzyki Europy południowo-wschodniej. Bogate dziedzictwo cygańsko-słowiańskiej kultury półwyspu bałkańskiego zostaje przeniesione w XXI wiek. Szybkie partie trąbek i innych „dęciaków” skonfrontowane są z klubowymi Beatami, a przejmujące brzmienia skrzypiec czy akordeonów okraszone głębokim i pulsującym bassem. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki. To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością, który łączy ze sobą elementy zarówno muzyczne jak i wizualne.

OKO NA BAŁKANY to program cyklicznych wydarzeń filmowych, przedstawiających polskiemu widzowi, dynamicznie rozwijające się kinematografie w tym kulturowym tyglu. Bałkany geograficznie zawierają w sobie Serbię, Kosowo, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Chorwację, Czarnogórę, Macedonię i Albanię – cały wachlarz państw – który stanowi o bogactwie i różnorodności kulturowej. Każda odsłona OKA NA BAŁKANY ma przybliżać kinematografię jednego kraju – tak by ukazać jego odrębność kulturową i społeczną, a jednocześnie badać ją na tle trendów wspólnych dla całego regionu czy Europy.

Serbia będzie bohaterką odsłony pierwszej. Tam obecnie filmowo wrze. Powstają filmy zbuntowane, chropowate i takie ku pokrzepieniu serc. Filmy, które pokazują jak we współczesnych czasach, poza Unią Europejską, funkcjonuje naród, który zaledwie 20 lat temu był dla nas odległą, bogatą Jugosławią. Szczegóły: www.cinemania.org.pl/okonabalkany Szukajcie nas na facebooku.

Balkanistyka.org sprawuje patronat medialny na wydarzeniem. Przygotowaliśmy dla Was wejściówki na seanse towarzyszące przeglądowi Oko na Bałkany. Zapraszamy na nasz FanPage, gdzie będziecie mieli szanse wzięcia udziału w konkursach!

About Maciej Suchorabski

KOMENTARZE