Home / Patronat / OKO NA BAŁKANY: SERBIA

OKO NA BAŁKANY: SERBIA

 

Przegląd filmów serbskich.
24-27.01 2013 Kino Luna , Warszawa

Balkanistyka.org objęła patronat nad wydarzeniem. Na naszym facebook’owym FanPage’u macie Państwo szansę wygrać wejściówki na każdy z prezentowanych w przeglądzie seansów! Konkursy już wkrótce.

OKO NA BAŁKANY – to przestrzeń współczesnego kina bałkańskiego.

To program cyklicznych wydarzeń filmowych, przedstawiających polskiemu widzowi, dynamicznie rozwijające się kinematografie w tym kulturowym tyglu. Bałkany geograficznie zawierają w sobie Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Chorwację, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię i Albanię – cały wachlarz państw – który stanowi o bogactwie i różnorodności kulturowej. Każda odsłona imprezy OKO NA BAŁKANY ma przybliżać kinematografię jednego kraju – tak by ukazać jego odrębność kulturową i społeczną, a jednocześnie badać ją na tle trendów wspólnych dla całego regionu czy Europy.

Serbia będzie bohaterką odsłony pierwszej. Tam obecnie filmowo wrze. Powstają filmy zbuntowane, chropowate i takie ku pokrzepieniu serc. Filmy, które pokazują jak we współczesnych czasach, poza Unią Europejską, funkcjonuje naród, który zaledwie 20 lat temu był dla nas odległą, bogatą Jugosławią.

Filmy serbskie zdobywają ostatnio nagrody na międzynarodowych festiwalach.

„PARADA” Srdjana Dragojevicia zgarnęła 2 statuetki na MFF w Berlinie – w tym nagrodę publiczności. Obraz został nagrodzony również na festiwalach w Salonikach, Montrealu, Sao Paulo i Anders. Zabawny i głęboko poruszający film pokazujący sytuację gejów we wciąż konserwatywnej Serbii i opowiada o przygotowaniach do parady równości. Pełen niespodziewanych zwrotów akcji obraz „Parada” podbija serca widzów nie tylko w krajach bałkańskich, ale m.in. w Niemczech. Część ujęć pochodzi z autentycznego marszu, który miał miejsce w Belgradzie w 2010.

Kolejnym ważnym filmem jest „ŚMIERĆ CZŁOWIEKA NA BAŁKANACH” Miroslava Momcilovicia, który został uznany najlepszym filmem niezależnym na tegorocznym 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach. Otrzymał również m.in. 4 najważniejsze nagrody na rodzimym Festiwalu „Ciemna City” w Nowy Sadzie. Znalazł się na liście najlepszych filmów europejskich. To ostra, lecz pełna czarnego humoru krytyka współczesnego społeczeństwa i stereotypowych cech przypisywanych Serbom.

PRAKTYCZNY PRZEWODNIK PO BELGRADZIE Z PIOSENKAMI WESELNYMI I POGRZEBOWYMI, to bałkańska satyra na komedię romantyczną. Pokazuje jak po latach izolacji Belgrad otwiera się na przyjęcie turystów, biznesmenów i ciekawskich z całego świata. Co się stanie jak dojdzie do spotkania obcokrajowców i miejscowych? Film walczy o nagrodę w kategorii „Konkurs Wolny Duch” na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Jest co pokazywać, zwłaszcza polskiemu widzowi. To są świetne filmy o ścieraniu się młodego ze starym. W Europie, tylko jakiejś innej niż nasza.

OKO NA BAŁKANY – tworzą ludzie z pasją. Ci z Polski – bardzo zakochani w Bałkanach. Ci stamtąd – w Polsce. Wszyscy równie mocno – w X muzie.

Organizatorem jest Fundacja Cinemania, której celem jest przybliżeniem Polakom kultury Bałkan. Jednym z działań jest organizacja przeglądu. Kolejnym krokiem jest dystrybucja kinowa filmów z tamtego regionu. Selekcji filmów OKO NA BAŁKANY dokonał Zoran Gajin, Serb z pochodzenia zamieszkujący od kilku miesięcy Polskę, od lat zajmujący się filmem od strony

dziennikarskiej. Jest założycielem jednej z pierwszych stron internetowych poświęconych filmowi w Serbii ( www.filmske-radosti.com ).

OKO NA BAŁKANY: 24-27.01.2013, Kino Luna, bilety w cenie: 10 zł

Po edycji warszawskiej OKO NA BAŁKANY ruszy w trasę po Polsce jako OKO NA BAŁKANY Repliki. Obejmie m.in. Katowice, Poznań, Wrocław, Kraków.

 

Kontakt dla mediów:

PR: Joanna Sawicka Joanna@cinemania.pl

Marketing: Dominika Druch dominika@cinemania.pl

About Maciej Suchorabski

KOMENTARZE