Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Około pół miliona obywateli BiH stanie się wkrótce obywatelami UE

Około pół miliona obywateli BiH stanie się wkrótce obywatelami UE

hrvatska putovnica - akd.hr.

Mimo tego, że BiH jeszcze nie uzyskała nawet statusu kandydata do członkostwa w UE, znaczna liczba obywateli tego lata, kiedy to Chorwacja stanie się członkiem UE, stanie się obywatelami UE. Chodzi o osoby posiadające chorwacki paszport i obywatelstwo.

Na dziesięciu ankietowanych mieszkańców chorwackiej, zachodniej części Mostaru, dziewięciu odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy ma chorwackie obywatelstwo. Jednak połowa z nich nie wiedziała jakie prawa i możliwości będzie miała, kiedy to w połowie tego roku Chorwacja stanie się pełnoprawnym członkiem UE. Byli jednak i tacy, którzy się dowiadywali jakie korzyści będą mieli dzięki posiadaniu chorwackiego paszportu i obywatelstwa.

– Mamy takie same możliwości jak Chorwaci w Chorwacji, powiedziała jedna z ankietowanych.

– Mogę się zatrudnić, oczywiście jeśli posiadam kwalifikacje i znajdę pracę, mogę też swobodnie podróżować mając chorwacki paszport, tak jak każdy obywatel UE, dodała druga.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Chorwacji Danijela Barišić potwierdziła, że osoby ankietowane mają rację.

– Wszystkie prawa, które mają obywatele Chorwacji będą mieli również obywatele BiH, którzy mają chorwackie obywatelstwo, a dotyczy to zarówno zatrudnienia jak i swobodnego przemieszczania się, powiedziała Barišić.

Wśród tych praw jest także prawo do studiowania na europejskich uniwersytetach, na takich samych warunkach jak obywatele państw członkowskich.

Jako obywatele UE, chorwaccy obywatele zamieszkujący BiH będą mieli prawo zwracania się do Parlamentu Europejskiego, prawo do ochrony dyplomatycznej członków UE w krajach niebędących członkami UE oraz wiele innych praw.

Według nieoficjalnych szacunków, chorwackie obywatelstwo posiada około 87 procent bośniackich Chorwatów. Jeśli dodać do tego znaczną liczbę Boszniaków, głównie z regionu Bihać oraz Serbów, którzy uciekli z Chorwacji do BiH, szacuje się, że 1 lipca tego roku, ponad pół miliona obywateli BiH stanie się obywatelami UE.

Przyjęcie Chorwacji jako pełnoprawnego członka UE, znaczącej liczbie obywateli BiH, która posiada chorwacki paszport przyniesie wiele korzyści. Jednak co z tymi, którzy nie posiadają chorwackiego obywatelstwa? W jaki sposób będą po 1 lipca wjeżdżać do Chorwacji?
Danijela Barišić z chorwackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich zdradza, że Chorwacja pracuje nad tym, aby dalej dopuszczać wjazd do Chorwacji na podstawie dowodu osobistego.

– Jednak jest to coś, z czym muszą się zgodzić wszystkie kraje UE. Staniemy się częścią UE i nie możemy tego zrobić tylko na podstawie dwustronnej umowy, jednak postaramy się maksymalnie ułatwić komunikację, przekraczanie granic i transport, powiedziała Barišić.

Jeżeli po 1 lipca nie będzie można wjeżdżać na teren Chorwacji, a zatem na teren UE na dowód osobisty to będzie można z bośniackim paszportem.

Źródło: sutra.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE