Home / Gospodarka / Oliwkowy problem Turcji
Oliwki - koysarkuteri.com,jpg

Oliwkowy problem Turcji

Eksport oliwy z oliwek spadł o ponad 50 proc. w ciągu dwóch ostatnich miesięcy w porównaniu z rokiem ubiegłym, po tym jak producenci przechowywali oliwki w magazynach w oczekiwaniu na wzrost cen.

- Obecnie producenci sprzedają swój towar praktycznie bez żadnego zysku, by nie stracić w stosunku do swoich hiszpańskich i włoskich konkurentów – powiedział szef Stowarzyszenia Eksporterów Egejskich Oliwek i Oliwy z Oliwek (EZZİB) Gürkan Renklidağ.

Producenci oliwy z oliwek sugerowali się licznymi raportami, z których wynikało, że produkcja we Włoszech i Hiszpanii zmniejszy się drastycznie ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne do uprawy oliwek. W konsekwencji miało to doprowadzić do wzrostu cen. Tureccy producenci oliwy z oliwek postanowili poczekać i nie sprzedawali swoich plonów, przechowując je w magazynach i oczekując na wzrost cen.

W rezultacie eksport oliwy z oliwek spadł o 52 proc. w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do 3600 ton. Rok temu w tym samym czasie wyeksportowano 7600 ton oliwek. Dane eksportowe są najgorsze od lat. Tureccy producenci, którzy szacowali sprzedaż ponad 8000 ton, mogą stracić nowe, ale kluczowe rynki.

Źródło: hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE