Home / Gospodarka / Optymistyczne prognozy Narodowego Banku Macedonii
nbrm1

Optymistyczne prognozy Narodowego Banku Macedonii

Macedońska gospodarka w tym roku odnotuje wzrost o 3,3%, wbrew początkowym prognozom mówiącym o 2,3% wzroście. Narodowy Bank Macedonii ogłosił najnowsze prognozy, według których tendencje zwyżkowe zostaną utrzymane. W 2014 roku planowany wzrost wyniesie 3,7%, a w roku następnym 4,4%. Wysoki wzrost ma być spowodowany zagranicznymi i publicznymi inwestycjami, które pozytywnie wpłyną na konsumpcję i rynek pracy.

W odróżnieniu od Narodowego Banku Macedonii, Komisja Europejska zapowiedziała kilka dni temu, że prognozowany wzrost gospodarki Macedonii do 2015 roku nie wyniesie więcej niż 3%. Według komisji kraj zakończy rok ze wzrostem PKB o 2,1%, w przyszłym roku osiągnie on poziom 2,5%, a w 2015 roku – 2,8%.

Oczekujemy, że inwestycje będą stanowić 4% PKB, co oznacza, że zagraniczne inwestycje w przyszłym roku szacujemy na około 330 mln EUR – powiedział Dimitar Bogov, prezes Narodowego Banku Macedonii.

Według prognoz Narodowego Banku inflacja w tym roku pozostanie na poziomie 2,8%, a następnie będzie się stopniowo zmniejszać. Deficyt handlowy zatrzyma się na 3%, ale w roku 2015 osiągnie 5,7%.

Rezerwy walutowe nieznacznie spadną, zmniejszą się prywatne transfery, kredyty zanotują tendencje zniżkowe i według prognoz na ten rok wyniosą 5,2%. Zakłada się jednak, że w przyszłym roku banki będą udzielać więcej kredytów. Według Narodowego Banku również niespłacalne pożyczki mają ulec stopniowemu zmniejszeniu.

Źródła: novamakedonija.com.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE