Home / Bałkany / Orban grozi zamknięciem granicy z Serbią!
orban

Orban grozi zamknięciem granicy z Serbią!

Węgry rozważają zamknięcie swojej granicy z Serbią, w związku z falą imigrantów jaka napłynęła do kraju. – To nie w porządku, że sąsiedzi przysyłają do nas tylu emigrantów, powinni być oni zatrzymani na terytorium Serbii. – powiedział w wywiadzie radiowym Viktor Orban. Razem z serbskimi przedstawicielami władzy premier Węgier ma się spotkać na początku lipca.

– Rozważamy wszystkie możliwości, włącznie z całkowitym fizycznym zamknięciem granicy z Serbią – przyznał Orban, po czym dodał, że decyzja zostanie podjęta w środę, 17 lipca. Liczba uchodźców, którzy przyjeżdżają do Węgier wzrosła kilkakrotnie w ciągu kilku ostatnich lat. W 2012 roku do kraju przybyło łącznie 2 tysiące imigrantów, podczas gdy obecnie ich liczba wynosi już 54 tysiące, a do końca roku może wynieść nawet 130 tysięcy. Tym samym Węgry stają się drugim, po Szwecji krajem z największą liczbą uchodźców w stosunku do liczby ludności.

Według rządu Orbana 95 procent osób wjeżdża na teren Węgier pokonując przejście graniczne z Serbią, która nie jest członkiem Unii Europejskiej. Około 75 procent uchodźców to osoby pochodzące z Syrii, Iraku i Afganistanu, uciekające przed konfliktami w ich krajach. W styczniu i lutym tego roku do Węgier przybyło także tysiąc kosowskich Albańczyków, którzy wyjechali ze względu na sytuację gospodarczą.

Do zwiększenia liczby imigrantów doszło również w Austrii, która graniczy z Węgrami. W ubiegłym tygodniu austriackie władze zdecydowały o wysłaniu 40 policjantów na granicę węgiersko-serbską, aby wzmocnić kontrole graniczne.

źródła: rts.rs, slobodnaevropa.org

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE