Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Oszukani klienci

Grecja: Oszukani klienci

W 2011 r., w porównaniu z 2010 rokiem, liczba oszukanych konsumentów wzrosła o 200%. Z tego wynika, że 1 na 5 skontrolowanych przedsiębiorców okłamał swoich klientów.

Dane pochodzą z Urzędu Nadzoru Rynku (Υπηρεσίας Εποπτείας Αγοράς – YPEA), który należy do Ministerstwa Rozwoju, Konkurencyjności i Wysyłki. Według sekretarza YPEA, Jorgosa Stergiu, w porównaniu z ubiegłym rokiem wykonano 58% więcej kontroli. Liczba nałożonych kar wzrosła o 231%, wyniosły one w sumie 1,2 mln euro (w 2010 r. kwota wyniosła ta 362,400 euro).

Szokująca jest informacja dotycząca rozmiaru przestępczości. W 2011 r. skontrolowano 6328 przedsiębiorstw, a w 1354 zostały stwierdzone wykroczenia. 1 na 5 przedsiębiorstw naruszyło ceny rynkowe.
Sprzedawców, którzy oszukują i zwodzą konsumentów, wykryto na targach i w sklepach osiedlowych. „Przekręty” dotyczą jakości, pochodzenia oraz cen owoców, warzyw i mięs. Na przykład jako miejsce pochodzenia ziemniaków wpisują Teby, a tak naprawdę zostały dostarczone z Egiptu. Również u rzeźników oszukuje się konsumenta, np. tabliczki przy produktach są błędnie opisane.

Duża liczba wykroczeń została stwierdzona także w supermarketach, centrach handlowych i sklepach. Przedsiębiorstwa zwodzą konsumentów ofertami, przecenami itp. Supermarkety są zobowiązane do przedstawienia ceny produktu przed i po obniżce. Dzięki temu klient może ocenić, czy oferta jest dla niego opłacalna czy nie. Stwierdzono, że sklepy przed obniżką zwiększają ceny, aby potem je obniżyć.

Inspekcja wykryła wykroczenia również w restauracjach i kawiarniach. Najczęściej stosowaną metodą jest niewpisywanie wszystkich informacji dotyczących produktów do menu, np. tego że mięso i ryby są mrożone. W związku z tym konsument płaci za swój posiłek nieadekwatnie do jego prawdziwej wartości.

Jak wynika z danych YPEA na 237 sprawdzonych przypadków nielegalnego handlu przyjęto 32 protokoły konfiskaty i zniszczenia nielegalnego towaru. YPEA przy współpracy z Grecką Policją, SDOE oraz policją miejską będą starały się zwalczyć ten problem. Zgodnie ze słowami sekretarza Ministerstwa Rozwoju, Stefano Konino, policja wkrótce stworzy wspólne centrum operacyjne, które będzie kontrolowało sprzedawców oraz duże hurtownie, aby sprawdzić, czy nie odbywa się w nich nielegalny handel.

Tekst: ethnos.gr, red. i tłum. Anna Snopek

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE