Home / Bałkany / Serbia / Otwarcie sezonu narciarskiego na Kopaoniku
Kopaonik.www.kopaonik.rs

Otwarcie sezonu narciarskiego na Kopaoniku

W drugi weekend grudnia oficjalnie rozpoczął się sezon narciarski na największym górskim masywie Serbii – Kopaoniku, choć dzięki opadom śniegu i sztucznemu dośnieżaniu ze stoków można było korzystać już od 27 listopada. Honorowego otwarcia tras dokonała reprezentantka Serbii w narciarstwie alpejskim, Nevena Ignjatović. Stoki Kopaonika co roku cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów, także zagranicznych. W rozpoczęciu sezonu wzięło udział aż 15 tysięcy narciarzy, z okazji inauguracji przygotowano bowiem niezwykle korzystne pakiety łączące cenę noclegu i skipassu.

Dzięki systemowi sztucznego dośnieżania, w tym sezonie czynne będą wszystkie wyciągi. Organizowane będą specjalne tygodnie dla par, rodzin czy kobiet, które będą miały na celu jak najszerszą promocję Kopaonika. W tym czasie liczyć będzie można na promocyjne ceny. Choć stoki są największą atrakcją Kopaonika, jest on rajem nie tylko dla narciarzy. Turyści swój czas mogą spędzać także w doskonale wyposażonej kręgielni, restauracjach i kawiarniach, czy na basenach, a hotele oferują bogatą ofertę spa i wellness. Ogromną atrakcję tego sezonu stanowi nowo otwarty tor dla bobslei.

Według miejscowego hotelarza, dyrektora kompleksu „MK Mountain Resort” Nikoli Avrama, popularność Kopaonika jest wyższa z roku na rok, co ma odzwierciedlenie w liczbach. W poprzednim sezonie „MK Mountain Resort” zanotował wzrost ilości noclegów o ponad 12 tysięcy w stosunku do lat poprzednich, a w tym roku oczekuje się wzrostu o kolejne 10 tysięcy. Ubiegłoroczny sezon był dla serbskich ośrodków narciarskich rekordowy – stoki odwiedziło aż 110 tysięcy narciarzy a przychody zwiększyły się o 30 procent. Przyczyną takiego postępu jest ciągle polepszająca się infrastruktura stoków oraz hoteli.

Niewątpliwie, dodatkową nadzieję dla rozwoju tego rejonu stanowią dwa obiekty, których budowa rozpocznie się zaraz po zamknięciu sezonu. Jednym z nich jest luksusowy hotel o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych, którego budowę finansuje następca tronu Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Muhammad ibn Zaid. Ten niezwykle nowoczesny obiekt przypominający z zewnątrz alpejskie chaty, stanie na miejscu wyburzonego niedawno hotelu „Jugobanka”. Drugim sławnym inwestorem jest Novak Ɖoković. Tenisista w tym sezonie prowadzić będzie restaurację, na której miejscu w maju rozpocznie się budowa hotelu z restauracją. Hotelarze wierzą, że nowe obiekty rozsławią Kopaonik za granicą i przyciągną nie tylko turystów, ale i inwestorów.

Żródła: sr.wikipedia.org, kopaonik-online.net/, novosti.rs

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE