Home / Kultura / Otwarcie wystawy upamiętniającej protesty w Gezi Parku
wystawa,rocznica protestów w Taksimie - hurriyetdailynews.com

Otwarcie wystawy upamiętniającej protesty w Gezi Parku

Wystawa dotycząca zeszłorocznych protestów w Gezi Parku, które rozpoczęły się z powodu wycinki drzew, a później rozprzestrzeniły się na całe miasto, zostanie zaprezentowana w dwóch miejscach w pierwszą rocznicę demonstracji.

Organizatorzy opisują wystawę p.t. „Come if you dare! #resistmyheart, I am sharing you!” jako przywołujące „podekscytowanie, poczucie wspólnoty oraz bólu, ulgi, zaskoczenia i rozczarowania z tamtego okresu.”

Wystawę organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Plastyków (UPSD), które jest związane z UNESCO/The International Plastic Arts Association (IAA) i Galerią Sztuki Piramid w Stambule.

Zbiorowa ekspozycja 53 artystów będzie mieć miejsce jednocześnie w dwóch galeriach sztuki: Galerii UPSD w Parku Demokracji Maçka w dzielnicy Nişantaşı oraz w Galerii Sztuki Piramid w Taksimie do 15 lipca. Wystawa jest pod kuratelą Bedri Baykama i Denizhana Özera, podczas gdy projekt koordynuje Öykü Eras.

Prezentacja łączy artystów wszelkich pokoleń pod hasłem „opór.” Najmłodszy z twórców, Deniz Yünem ma 13 lat, a najstarszy Kayıhan Keskinok – 90.

Protesty w Gezi Parku wybuchły 27 maja 2013 r., kiedy grupa demonstrantów odmówiła opuszczenia parku, aby nie dopuścić do wycinki drzew. Tej samej nocy urzędnicy kazali spalić namioty protestujących, a policja użyła gazu pieprzowego i armatek wodnych przeciwko grupie postronnych obserwatorów. Po opublikowaniu w mediach informacji na temat zachowania policji, niewielkie protesty przerodziły się w największe jak do tej pory demonstracje w Turcji. Zmarło 8 uczestników i 1 policjant, a tysiące ofiar zostało rannych.

hurriyetdailynews.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE