Home / Bałkany / Serbia / Otwarto pierwszy w Serbii zakład recyklingu opakowań PET

Otwarto pierwszy w Serbii zakład recyklingu opakowań PET

Pierwszy w Serbii zakład recyklingu odpadów przemysłowych PET „Eurofoil” został otwarty 25 maja w miejscowości Bor (wschodnia część kraju) przez ministra środowiska Olivera Dulicia i ambasador USA w Belgradzie Mary Worlick. W inauguracji prac zakładu wzięli także udział minister gospodarki i rozwoju regionalnego Nebojša Ćirić, ambasador Chorwacji w Belgradzie Željko Kuprešak oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.
Środki na budowę fabryki przekazała Serbia, Chorwacja i USA. Sam projekt wyniósł 4 mln EUR i przyczynił się do zwiększenia liczby miejsc pracy w regionie. Technologia stosowana w „Eurofoil” polega na mechanicznej obróbce odpadowych butelek typu PET przy użyciu nowoczesnych urządzeń do recyklingu.
Według danych statystycznych, Serbia rocznie generuje około 50 000 ton odpadów opakowań plastikowych. Nowa fabryka „Eurofoil” w Borze jest w stanie przetworzyć jedynie 7 000 ton surowców wtórnych, dlatego w planach spółki jest otwarcie kolejnego centrum recyklingu opakowań tego typu w Belgradzie oraz w okolicach Nowego Sadu.

 

Źródło: balkans.com, novosti.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE