Home / Bałkany / Albania / Owocna współpraca Czarnogóry i Albanii w zakresie gospodarki wodnej

Owocna współpraca Czarnogóry i Albanii w zakresie gospodarki wodnej

Członkowie albańsko-czarnogórskiej komisji ds. zasobów wodnych korzystnie podsumowali dotychczasową pracę nad wspólnym projektem regulacji brzegów rzeki Bojany, która biegnie wzdłuż granicy obu państw.

Rzeka Bojana jest jedną z najbardziej znanych rzek Czarnogóry i Albanii, głównie dlatego, że w miejscu ujścia do Adriatyku znajduje się na niej sztuczna Wyspa Bojana (Ada Bojana). Powstała ona z piasku osadzającego się na zatopionym w tej okolicy w XIX w. wraku statku. Wyspa jest dziś nie tylko centrum rekreacji wodnej, ale także rezerwatem przyrody, który przyciąga rzesze turystów.

Obfite jesienne i wiosenne deszcze sprawiały jednak, że Bojana bardzo często wylewała tworząc zagrożenie dla mieszkających w pobliżu koryta rolników, a także dla samej wyspy i jej infrastruktury. Stworzona przez Czarnogórców i Albańczyków specjalna komisja ds. gospodarki wodnej opracowała projekt, który zakładał regulację koryta rzeki, oczyszczenie jej oraz kontrolę wysokości nasypu, tak by w przyszłości ograniczyć ryzyko powodzi.

Doradca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czarnogóry Velizar Vojinović potwierdził, że ukończono już prace związane z oczyszczaniem dna, udrażnianiem koryta i pomiarami geodezyjnymi na 10 kilometrach rzeki i trwają przygotowania do podjęcia dalszych działań zarówno po stronie czarnogórskiej, jak i albańskiej. Oba państwa deklarują, że dołożą wszelkich starań mających na celu poprawę stanu rzeki. Albania i Czarnogóra, zgodnie z porozumieniem z grudnia 2010 r., finansują działania z własnych budżetów, ale nie wykluczają wprowadzenia w przyszłości długoterminowego wspólnie finansowanego projektu o szerszym zasięgu. Pozwoliłoby to nie tylko na prace doraźne, ale także na stworzenie konkretnego planu ochrony przed powodziami dla większego obszaru, na czym zyskałyby obydwa państwa.

Źródło: pobjeda.me, montenegro-info.net

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE