Home / Bałkany / Chorwacja / „Panie Premierze, gdzie jest strategia zadłużenia?” – apel chorwackiego Insytutu Finansów Publicznych
Źródło novimagazin.rs

„Panie Premierze, gdzie jest strategia zadłużenia?” – apel chorwackiego Insytutu Finansów Publicznych

Chorwaccy naukowcy z Instytutu Finansów Publicznych, Anto Bajo i Marko Primorac, opublikowali artykuł „ Szanowny Panie, gdzie jest strategia zadłużania się i obsługi długu publicznego?”.

W tekście, który adresowany jest do premiera Zorana Milanovicia, autorzy stwierdzają, że rząd chorwacki, w ciągu ostatniego tygodnia 2013 roku, poprzez wydanie czterech decyzji zadłużył państwo na około 4 miliardy kun. Mowa o decyzjach podjętych 24 grudnia, na mocy których minister finansów otrzymał zgodę na zadłużenie Chorwacji wynoszące 200 milionów EUR, a Centrum Restrukturyzacji i Sprzedaży – zgodę na zadłużenie w kwocie 606, 4 miliona HRK [ ok. 320 mln PLN]. Kolejne decyzje zostały wydane trzy dni później, 27 grudnia, kiedy to rząd udzielił podobnego zezwolenia spółce Chorwackie Drogi Sp. z o.o. oraz  wyraził zgodę na przejęcie długu spółki HŽ Infrastruktura Sp. z o.o. Tym samym, dług publiczny Chorwacji wzrósł do 200 miliardów HRK [ok 120 mld PLN].

Anto Bajo i Marko Primorac stwierdzają, że rząd nie ma żadnego planu, jak poradzić sobie z długiem publicznym. Niepokój badaczy wywołuje też fakt, że nieudolna obsługa długu publicznego powoduje dodatkowe koszty. Zwracają uwagę na to, że problem długu publicznego jest dziś szczególnie istotny i niewypracowanie strategii zadłużania się może spowodować utratę kontroli nad tą kwestią.

W ostatniej części artykułu naukowcy wzywają rząd do ustalenia strategii zadłużania się, rozpoczęcia prac nad uchwaleniem ustawy o długu publicznym oraz powołania instytucji poza ministerstwem finansów, która miałaby się zajmować obsługą długu publicznego.

 

Źródła: ijf.hr, 24sata.hr

About Martyna Piaskowska

KOMENTARZE