Home / Kultura / Muzyka / Panienki

Panienki

Nie bójmy się mówić, że na Bałkanach grają fajną, brytolską muzykę!

Grupa Punčke powstała w 2007 roku. Zespół przyznaje, że skład zmieniał się kilkukrotnie, co sprawiło, że grupa stała się mocniejsza, a i brzmienie bardziej różnorodne. Panie (bo zespół tworzą trzy kobiety – Lucija, Ruby, Anja) z chorwackiej miejscowości Vinkovci tworzą muzykę, którą najogólniej można określić jako indie pop ze sporą domieszką rocka, choć trzeba przyznać – babskiego rocka. W ich piosenkach wyczujemy echa Patti Smith, Sheryl Crow czy Niny Persson z The Cardigans.

Zespół wprost mówi o fascynacji Sonic Youth, a także czołowym jugosłowiańskim przedstawicielem nowej fali – EKV. Zauważalny jest też minimalizm charakterystyczny dla zespołu The Wihite Stripes. Można doszukiwać się związków Punček z innym chorwackim zespołem, mianowicie z kultową już Lollobrigdą. Jednak viknkoviczanki nie chcą być kopią panien z elektro popowego duetu (czy jak kto woli, słoweńsko-chorwackiego zespołu, ale to już zupełnie inna historia, do której najpewniej kiedyś baklava.com.pl wróci).

W ubiegłym roku zespół wydał także EP-kę Mehanizmi Obrane. Jest to drugie wydawnictwo płytowe tria – w 2010 wokalistki wydały demo Robot koji Hekla. Mehanizmi Obrane zawierają cztery piosenki i, co jest najwspanialsze, możecie je pobrać ze strony zespołu.

Płyta spotkała się z pozytywnymi recenzjami i naturalnie oczekiwaniami większej partii materiału. Mehanizmi Obrane zostały umieszczone na liście najlepszych chorwackich albumów roku 2012 według strony potlista.com, a Mirsad Mujkanović (Zlihadzo.com) zapytany przez tportal.hr o najlepsze wydawnictwa umieszcza je w swojej pierwszej dziesiątce, obok Niny Romić czy Svadbasa. Może te sukcesy nie wydają się ogromne. Ciężko porównywać popularność outsiderek grających muzykę z lat 90tych na swoją modłę do grup odnoszących sukcesy od kilkunastu lat, ale cel został osiągnięty! Zostały zauważone! Pod koniec grudnia zagrały na scenie w swoim rodzinnym Vinkovnici na festiwalu Rockmarin Fest i to jako gwiazda wieczoru. Znalazły się też w pierwszej dwunastce zespołów festiwalu Jelen Domofest (Banja Luka), a także zagrały na InMusic odbywającym się na zagrzebskim Jarunie. Zespół zagrał już kilka tras koncertowych i to nie tylko po Chorwacji, zahaczono między innymi  o sąsiedzką Słowenię, gdzie muzyka młodych staje się coraz popularniejsza.

Rockowe Zosie samosie (album wydano własnym nakładem) niedawno nagrały kolejnego singla – Petra Pan. Jest oczywiście i teledysk do tej piosenki, ma on zwiastować wyczekiwanego longplaya tego damskiego trio. Jeśli ktoś już zakochał się w głosie Luciji – niech zagłosuje w liście przebojów MTV Adria. Panienki są ciągle w propozycjach do Domaćicy, a wypadałoby by pościgały się na liście   z Neverne Bebe, Svi na Pod! czy Hladno Pivo. Warto posłuchać!

About Piotr Kondrak

Piotr Kondrak – Fascynat, wariat, spamer. Studiował słoweński i macedoński na Uniwersytecie Śląskim. Uzależniony od portali społecznościowych i muzyki.
KOMENTARZE