Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Państwo Islamskie zapowiada podbój Bałkanów Zachodnich
Źródło: vesti.mk
Źródło: vesti.mk

Państwo Islamskie zapowiada podbój Bałkanów Zachodnich

„Cieszcie się mieszkańcy Bałkanów, nadchodzą do was lepsze dni. My jesteśmy muzułmanami, my jesteśmy islamskim kalifatem” – między innymi takie zapowiedzi można usłyszeć w tekście śpiewanym na nagraniu, które pojawiło się w sieci 10 lipca. Bojownicy Państwa Islamskiego ogłaszają w nim, że ich kolejnym celem będą państwa Półwyspu Bałkańskiego, począwszy od Bałkanów Zachodnich.

Na filmie, który pojawił się na serwisie You Tube 10 lipca, pokazana jest mapa Bałkanów i celownik, skierowany kolejno na Serbię, Chorwację, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Macedonię oraz Albanię. Na mapach państw pojawia się flaga Państwa Islamskiego. Śpiewający ekstremista kolejno wylicza państwa, które mają stać się częścią kalifatu i zapowiada, co się z nimi stanie. Między innymi: „Ciesz się Chorwacjo, upadnie twoja demokracja” lub „Ciesz się Albanio, Kosowo i Macedonio, przywrócimy wam szariat”. Nagranie zawiera także przesłanie do Baracka Obamy, mówiące o tym, że zwycięstwo należy do „synów islamu”.

Meho Omerović, członek serbskiej rządowej Komisji Bezpieczeństwa ostrzega, że tego typu groźby należy traktować bardzo poważnie, biorąc pod uwagę zwłaszcza aktywność Państwa Islamskiego na terenie Bałkanów, zwłaszcza Kosowa i Macedonii. Kluczem do sukcesu jest jego zdaniem współpraca w regionie, polegająca m.in. na szybkiej wymianie informacji. Analityk Aleksandar Radić ostrzega, aby mieszkańcy Serbii i pozostałych państw Bałkanów Zachodnich nie dali się zwieść rzekomą bezpieczną odległością od Państwa Islamskiego, i identyfikowali wszystkich podejrzanych, zwłaszcza powracających z Syrii.

Międzynarodowe Centrum Studiów nad Radykalizacją (ICSR) w Londynie podaje, że z państw Bałkanów Zachodnich do ISIS wyjechało już kilkaset ekstremistów. Około 330 osób z Bośni i Hercegowiny, z Serbii między 150 a 220 (licząc z Kosowem, bez Kosowa zaledwie 50 – 70), z Albanii 90 i około 12 z Macedonii. W skali świata największym „dostawcą” bojowników jest Tunezja, skąd wyjechało ponad 3000 osób, kolejna jest Arabia Saudyjska (2500) i Rosja (1500). Z Europy Zachodniej pochodzi około 20% bojowników, z tego 1200 z samej Francji. Od niedawna rekrutowani są także za oceanem – szacuje się, że 100 osób przybyło walczyć w imieniu ISIS z USA i drugie tyle z Kanady.

Źródła: rts.rs, b92.net, telegraf.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE