Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Państwa bałkańskie w globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego

Państwa bałkańskie w globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego

Bośnia i Hercegowina w najnowszym globalnym raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego znajduje się na 88. miejscu i zdobyła 3,93 pkt na 7 możliwych. W rankingu znalazły się 144 kraje. BiH w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, kiedy to uzyskała 3,8 pkt, awansowała o 12 pozycji i na liście wyprzedziła Serbię.

Wśród pozostałych krajów regionu, Chorwacja znalazła się na 81. miejscu i przesunęła się o pięć pozycji w górę, w stosunku do ubiegłorocznego raportu, natomiast Serbia pozostała na 95. miejscu.

Słowenia aktualnie jest na 56. miejscu, co oznacza awans o jedną pozycję, Macedonia zajęła 80., a była na 79. miejscu, natomiast Czarnogóra spadła o 12 miejsc z 60. miejsca w 2011 r. na 72. Miejsce w 2012 r. Albania jest od razu za BiH, na 89. miejscu, co oznacza poprawę o 12 pozycji.

Na szczycie globalnego raportu konkurencyjności znalazła się ponownie Szwajcaria, Singapur zachował 2. miejsce, natomiast 3. miejsce zajęła Szwecja. Na 5. miejsce o dwie pozycje awansowała Holandia, zaś Niemcy pozostały na 6. miejscu.

USA odnotowuje spadek konkurencyjności czwarty rok z rzędu i w obecnym rankingu znalazło się na 7. miejscu, co oznacza spadek o dwie pozycje w porównaniu do roku 2011.

Na liście konkurencyjnych gospodarek znalazły się także Wielka Brytania (8. miejsce), Hong Kong (9. miejsce) i Japonia (10. miejsce).

Obciążona długami Grecja kontynuuje spadek w rankingu i obecnie znajduje się na 96. miejscu, przesuwając się o 6 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego raportu.

Chiny, druga największa światowa gospodarka, zajęła dopiero 29. miejsce, spadając o trzy pozycje.

 

Źródło: biznis.ba

 

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE