Home / Bałkany / Czarnogóra / Państwową kasę zasili aż 60-70% zysków z wydobycia ropy i gazu na czarnogórskim wybrzeżu
gorivo-pumpa - novosti.rs

Państwową kasę zasili aż 60-70% zysków z wydobycia ropy i gazu na czarnogórskim wybrzeżu

Państwo będzie pobierało aż 60-80% zysku netto firm zajmujących się wydobyciem gazu i ropy na czarnogórskim wybrzeżu.

W czerwcu 2012 r. rząd zatwierdził politykę fiskalną, w której zdefiniowano model i wysokość prowizji od wydobycia paliw kopalnych. Z tym dokumentem zapoznała się także i specjalna komisja parlamentarna.  Polityka fiskalna określa wysokość opodatkowania sektora naftowego, procent pobierany jako prowizję, jak i wysokości podatku od nadprogramowych zysków z produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. Przewidziano, że ogólny ogólnie wpływy do budżetu wyniosą 60-80% zysku netto spółek zajmujących się pozyskiwaniem paliw kopalnych na terenie Czarnogóry – ogłoszono z Ministerstwa Finansów.

Z ministerstwa potwierdzono, że rozpisanie przetargu zostało odroczone z powodu trwających konsultacji z ekspertami na temat tego projektu. Jak oświadczono, opóźnienie przy rozpisaniu przetargu jest związane z koniecznymi konsultacjami na temat tego projektu, które były niezbędne, ponieważ mowa o stosunkowo nowej materii, którą trzeba opracować w systematyczny sposób, aby osiągnąć w rezultacie jak najkorzystniejsze wyniki finansowe.

Przetarg ma zostać rozpisany przed przyjęciem nowej ustawy o paliwach kopalnych. Norwescy eksperci, z którymi rząd ustalił warunki eksploatacji i badań złóż ropy i gazu ocenili, że nie trzeba czekać na przyjęcie odpowiedniej ustawy, ale wystarczy zatwierdzenie polityki fiskalnej w tej materii.

Na przetarg zostanie wystawiona największa część terytorium przypadającemu dawniej blokowi w Ulcinju, który decyzją rządu została podzielona na małe działki wielkości ok. 300 km2. Przetarg, jak zapowiedziano wcześniej, będzie obejmował 13 działek o łącznej powierzchni 3 tys. km2.

Największa część obszaru wystawionego na przetarg jest dobrze przebadana geologicznie, więc bez problemu może dojść do podpisania umowy. Pierwsze pieniądze z tytułu eksploatacji podmorskich złóż ropy i gazu powinny pojawić się już po rozpisaniu przetargu. Firmy stające do przetargu muszą zapłacić za wzięcie w nim udziału, następnie rekompensatę za szkody ekologiczne z tytułu eksploatacji, a w końcu dzierżawę za korzystanie w celu badań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Znaczące zyski z eksploatacji złóż paliw kopalnych powinny zasilić budżet państwa około 2017 r. Według rządowych doniesień planowane jest utworzenie specjalnego funduszu, którego zadaniem będzie zarządzanie pozyskanymi z tego tytułu pieniędzmi.

Źródło: portalanalitika.me, pobjeda.me

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE