Home / Bałkany / Grecja / Papandreu: Nowy plan naszą jedyną nadzieją

Papandreu: Nowy plan naszą jedyną nadzieją

“Dotarliśmy do źródła, a nasz kraj musi napić się wody”, stwierdził przewodniczący PASOK, Jorgos Papandreu podczas przemówienia skierowanego do frakcji parlamentarnej swojej partii i wyjaśnił, że nowy plan 130 miliardów euro, który przewiduje także pozbycie się długu w wielkości kolejnych 100 miliardów euro, jest jedyną nadzieją dla kraju. „Nadszedł czas odpowiedzialności wobec ojczyzny”, zaznaczył przed posłami swojej partii, którzy w niedzielę zostaną wezwani do zagłosowania w sprawie nowego memorandum. Argumentował, że nowy kontrakt pożyczkowy otwiera jedyną dostępną drogę wyjścia z kryzysu, i dlatego „musimy wytrzymać”.
– Nasi partnerzy [Troika – przyp.red.] mówią: uda nam się pokryć wielki problem waszych długów, wydająmy ogromną sumę pieniędzy, obetniemy nawet 100 miliardów z całości waszego długu, ale przedmiotem waszej troski jest pozbycie się waszych deficytów, i to szybko – powiedział przewodniczący PASOK. Papandreu poruszył temat trudnego okresu przejściowego i podkreślił, że Grecja musi starać się, „aby nie przegrać wojny, ponieważ okres ten będzie trudny”.
– Przy pierwszym Memorandum byliśmy sami, a większość ludzi z innych partii nas oskarżała i obrzucała obelgami. Teraz zgadzają się oni na drugie Memorandum i przypisują sobie pierwsze – powiedział Papandreu, dodając, że „teraz nadszedł czas odpowiedzialności wobec ojczyzny”.
– Formuła pierwszego i drugiego Memorandum nie jest kwestią słuszności czy błędu, ale jest to jedyna droga – zaznaczył.
Papandreu uznał ponadto, że wierzyciele kraju powinni zgodzić się na umorzenie 100 miliardów w ramach tzw. „haircut” i podkreślił, że wciąż trzeba dokładać starań o to, gdyż w przeciwnym razie Grecja i grecki obywatel zostaną porzuceni.
– Nasz żywotny interes tkwi w tym, żebyśmy stracili część, po to, aby nie stracić wszystkiego. (…) Albo dalej będziemy działać radykalnie i zmienimy nasz los, albo pozostawimy siły chylącemu się ku upadkowi systemowi, który przetrwa ten zamęt, a potem my będziemy szukać ratunku na prawo i lewo. (…) Nowy plan jest trudny i rygorystyczny, ale jest naszą jedyną nadzieją, abyśmy nie doświadczali ekstremalnych sytuacji – zapewnił prezes PASOK.
Ostrzegając w dramatyczny sposób o niekontrolowanych konsekwencjach prawdopodobnej redukcji długu, Papandreu stwierdził: „Dotarliśmy blisko źródła, trzeba, by kraj napił się wody. Trzeba, by państwo zagwarantowało 130 miliardów euro, by udało się zmniejszyć jego dług o 100 miliardów euro”.
Te sumy są niepojęte, powiedział, i unaocznił, że zanosi się na największy pakiet pożyczkowy w historii kraju, a następnie dodał:
– My w PASOK mamy historyczne zobowiązanie, aby zmienić państwo, lecz niektórzy walczą przeciwko nam. Trafiło na nas, byśmy wzięli na nasze barki los kraju. Walczymy o uratowanie obywatela i jego społecznych prawa przed całkowitym zanikiem. Walka musi być wygrana i będzie wygrana – zapewnił.
Równocześnie, Papandreu mówił o walce, którą wytoczył PASOK na trzech frontach: przeciw rynkom międzynarodowym, przeciw konserwatywnej Europie z opóźnionym refleksem i wewnętrznej elicie, oraz przeciw koncepcjom z przeszłości.

 

Tekst: tanea.gr, tłum. i red. Rita Winiarska

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE