Home / Bałkany / Turcja / Papież Franciszek odwiedzi Turcję
papież Franciszek

Papież Franciszek odwiedzi Turcję

Papież Franciszek pod koniec listopada przyjedzie z pielgrzymką do Turcji – potwierdza Stolica Apostolska. Papież otrzymał oficjalne zaproszenie od nowego prezydenta Republiki, Recepa Tayyipa Erdoğana oraz Bartłomieja I, prawosławnego patriarchy Konstantynopola. Wizyta papieża jest związana z obchodami święta patrona Konstantynopola, św. Andrzeja.

Podczas dwudniowej wizyty (29. i 30. listopada) papież odwiedzi Ankarę i Stambuł. Podczas wizyty ma zostać poruszony temat ochrony mniejszości chrześcijańskiej w Turcji i innych krajach muzułmańskich oraz możliwego wejścia Turcji do Unii Europejskiej. Spodziewana jest także wizyta papieża w muzeum Hagia Sophia.

To szósta zagraniczna pielgrzymka Franciszka. Będzie poprzedzona wizytą w Albanii (21. września) oraz w Strasburgu (25. listopada). Poprzednie wizyty głowy Kościoła Katolickiego w Turcji miały miejsce w 2006 roku – wtedy to Stambułu przyjechał Benedykt XVI oraz w 1979 roku (wizyta Jana Pawła II).

Szacuje się, że w Turcji żyje około 20 tysięcy katolików. Czynnych jest ponad 30 kościołów.

Źródło: dw.de, dw.de (2)

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE