Home / Społeczeństwo / Papież Franciszek proponuje wspólną datę prawosławnej i katolickiej Wielkanocy
papież Franciszek

Papież Franciszek proponuje wspólną datę prawosławnej i katolickiej Wielkanocy

Franciszek po raz kolejny zaskoczył wiernych – tym razem papież zaproponował, by chrześcijanie katolickiego i prawosławnego wyznania obchodzili święto Zmartwychwstania Pańskiego w tym samym dniu. Jego zdaniem niedopuszczalne jest, by tak jak teraz wierni żartowali „Mój Jezus już zmartwychwstał, a Twój dopiero za tydzień”.

Papież proponuje, by Wielkanoc świętowano w drugą niedzielę kwietnia, zamiast jak dotychczas, w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Z podobnym pomysłem (wspólnej daty świąt Wielkanocnych) wystąpił papież Paweł VI, jednak bezskutecznie. Dla mieszkańców państw bałkańskich, w których katolicyzm i prawosławie istnieją obok siebie, taka zmiana byłaby niewątpliwym ułatwieniem.

Źródła: vijesti.hrt.hr24sata.info

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE