Home / Bałkany / Parada równości znów przejdzie ulicami Belgradu!
źródło: parada.rs
źródło: parada.rs

Parada równości znów przejdzie ulicami Belgradu!

Prawo do małżeństw jednopłciowych to jeden z głównych postulatów  społeczności LGBT w Serbii. Od 14 do 20 września w Belgradzie będzie trwał Tydzień równości, a zakończy go coroczna Parada równości. W programie znajdą się debaty i wydarzenia kulturalne, a szczegóły poznamy za tydzień.

Aktywista LGBT Goran Miletić przypomina, że prawo do małżeństwa to jedno z podstawowych praw człowieka, dlatego też osoby tej samej płci muszą mieć możliwość prawnego uregulowania swojej sytuacji życiowej, także w Serbii.  – Państwo musi uchwalić prawo, które ureguluje wspólne życie dwóch osób tej samej płci. Czy to będzie małżeństwo, czy związek pozamałżeński, jednopłciowy czy związek zarejestrowany, zadecyduje o tym państwo. Lepiej, jeśli Serbia zrobi to sama już teraz a nie za pięć lat, kiedy będziemy wchodzili do UE. – powiedział Miletić.

Tydzień równości zakończy się Parada równości, która odbędzie się 20 września br. Atmosfera przed paradą jest dużo spokojniejsza, niż w poprzednich latach. Organizatorzy mają nadzieję, że wszystko przebiegnie bez problemu.  Spodziewają się około 2 tys. uczestników.

Bojan Stojanović potwierdza, że w ostatnim czasie odnotowano mniej zorganizowanych napadów na członków LGBT niż w latach ubiegłych. Przed sądami w Serbii obecnie prowadzonych jest 250 spraw w związku z groźbami i napadami na członków LGBT, które miały miejsce przed ubiegłoroczną Paradą Równości.

Uczestnictwo w tegorocznej paradzie potwierdził prezydent Belgradu, Siniša Mali, a organizatorzy spodziewają się także ministrów, którzy uczestniczyli w paradzie w ubiegłym roku.  – Politycy dzisiaj są bardziej otwarci i jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i dużo rozmawiamy. – mówi Stojanović.

A ile kosztuje taka parada? – W zeszłym roku było to niespełna 27 tys. euro.  Największa część tej sumy, bo aż 75 % to koszty programu Tydzień równości i innych działań organizacji. – mówi jeden z organizatorów, Marko Ilić.

Jednym z postulatów organizatorów tegorocznego Tygodnia Równości jest ustanowienie prawa o związkach jednopłciowych i uznaniu transseksualizmu, a także regulacje prawne dotyczące zmiany płci oraz deklaracja przeciwko homofobii. Tematem tegorocznej parady są również dysonanse w środowisku LGBT.

źródła: parada.rs, slobodnaevropa.org 

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE