Home / Polityka / Parlament Europejski o dacie przystąpienia Serbii do UE

Parlament Europejski o dacie przystąpienia Serbii do UE

europarlament - seebiz.eu (300x190)

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przegłosowała ostateczną wersję Rezolucji dotyczących Serbii i Kosowa. W dokumencie dotyczącym Serbii znajduje się apel do Komisji Europejskiej, by ta jak najszybciej wyznaczyła datę rozpoczęcia z Serbią rozmów o członkostwie w UE. Najważniejszym warunkiem rozpoczęcia rozmów pozostaje kontynuacja reform i dialogu Serbii z Kosowem.

Dokument dotyczący Serbii jeszcze w grudniu 2012 roku przedstawił Jelko Kacin. Za przyjęciem tekstu było 59 głosów, 2 były przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Parlamentarzyści tym samym docenili wysiłki serbskiego rządu w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Czego wyrazem jest choćby zatrzymanie Miroslava Miškovicia – jednego z najbogatszych Serbów – i wyraźne zapewnienie wicepremiera Aleksandra Vučicia o ściganiu przestępców. Tekst Rezolucji o Serbii dotyczy nie tylko problemu w stosunkach z Kosowem, ale nawołuje także do rozwiązania problemu nielegalnego azyl czy zmian w prawie karnym.

W Rezolucji o Kosowie Komisja Europejska podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie Porozumienia o Stabilizacji i Współpracy, twierdząc, że porozumienie to nie zmieni statusu prawnego Kosowa. W tekście jest zaznaczone, że podział Kosowa nie jest brany pod uwagę. Rezolucja zwraca się również z prośbą do pięciu państw UE, które nie uznały niepodległości Kosowa, aby to zrobiły.

Wczoraj w Brukseli odbyło się spotkanie Tomislava Nikolicia, prezydenta Serbii z Atifete Jahjage, prezydentem Kosowa. Było to pierwsze spotkanie głów tych państw. Serbski dziennik „Polityka” komentuje spotkanie jako neutralne i inspirowane przez Unię Europejską. Gazeta dodaje jednak, że Serbia będzie mniej chętnie współpracowała, jeśli Prisztina będzie naciskała na niezależność Kosowa.

 

Źródła: tanjug.rs, seebiz.rs, politika.rs, rts.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE