Home / Polityka / Parlament zawiesza w obowiązkach Prezydenta Rumunii

Parlament zawiesza w obowiązkach Prezydenta Rumunii

Za zawieszeniem Traiana Băsescu w pełnieniu obowiązków prezydenta opowiedziało się w piątek wieczorem 256 senatorów i deputowanych spośród 432 obecnych na sali. Datę referendum w sprawie odsunięcia go od władzy wyznaczono na 29 lipca br. Do tego czasu urząd Głowy Państwa będzie sprawowany, zgodnie z rumuńską konstytucją, przez przewodniczącego Senatu, którym od wtorku jest Crin Antonescu.

Popierająca premiera Victora Pontę centrolewicowa Unia Społeczno-Liberalna (USL, koalicja postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej, Partii Narodowo-Liberalnej i Partii Konserwatywnej), będąca u władzy od maja tego roku, oskarża Băsescu o naruszanie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, wywieranie presji na jego sędziów oraz nieprzestrzeganie wielu przepisów ustawy zasadniczej.

[wp_ad_camp_2]

Na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w sobotę rano zdecydowano, że jeśli głosy obywateli potwierdzą decyzję parlamentu o odsunięciu szefa państwa od władzy, przedterminowe wybory prezydenta Rumunii odbędą się w ciągu 90 dni od daty referendum.

Traian Băsescu już raz, w 2007 roku, był zawieszony przez parlament w obowiązkach prezydenta, jednakże decyzją referendum pozostał u władzy.

O szczegółach zamieszania na rumuńskiej scenie politycznej czytaj tutaj.

Źródła: mediafax.ro, gandul.info, adevarul.ro

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE