Home / Bałkany / BiH / Patrick Moon: BiH traci kolejną szansę na NATO

Patrick Moon: BiH traci kolejną szansę na NATO

Politycy Bośni i Hercegowiny znowu nie doszli do porozumienia w sprawie majątku wojskowego, poinformował ambasador USA w BiH, Patrick Moon. Jak napisał na swoim blogu, Hilary Clinton (Sekretarz Stanu USA), wraz z Catherine Ashton (Wysoka Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa),  odwiedzając kilka tygodni temu BiH, wyraziły się jasno: niezbędne jest szybkie przeprowadzenie reform w celu uzyskania akcesji do UE i NATO. Podkreślił, że w marcu osiągnięto porozumienie, które umożliwiłoby BiH uzyskanie MAP – Planie Działania na Rzecz Członkostwa w NATO. Co  więcej, Trybunałowi Konstytucyjnemu udało się wyjaśnić problematyczne kwestie prawne związane z majątkiem państwa. W takim wypadku, w listopadzie H. Clinton zapowiedziała, że na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Brukseli (4-5 grudnia), będzie osobiście naciskać na wydanie MAP Bośni i Hercegowinie. I choć H. Clinton dotrzymała obietnicy, to P. Moon podkreśla w swojej wypowiedzi marazm polityków BiH.

Od spotkania w Tallinie, na którym ministrowie spraw zagranicznych państw NATO postanowili zezwolić BiH na uczestnictwo w MAP, kiedy tylko zostanie rozwiązana kwestia majątku wojskowego, odbyło się już pięć kolejnych podobnych spotkań i jeden szczyt. Wielkim rozczarowaniem określa się postawę BiH, która w żaden sposób nie zbliżyła się do akcesji do NATO, w związku z czym, całkowita aktywizacji MAP nie jest możliwa. Zdaniem P. Moona, BiH cofa się w rozwoju ze względu na brak faktycznego lidera. Mimo braku postępu wyraża jednak pełne wsparcie.

– Bośnia i Hercegowina i jej mieszkańcy mają tylko jedną szansę, a to jest multietniczna, prosperująca i stabilna demokracja. Jesteśmy zdania, że można tego dokonać, jeśli BiH będzie mocno osadzona w Europie i NATO – napisał.

źródło: oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE