Home / Bałkany / BiH / Patrick Moon: Nie ma mowy o trzecim entitecie

Patrick Moon: Nie ma mowy o trzecim entitecie

Patrick Moon, ambasador USA w Bośni i Hercegowinie, ogłosił, że nie będzie możliwe, podczas reformy systemu wewnętrznego Federacji BiH, utworzenia trzeciego, chorwackiego entitetu. Być może, jak podkreślił, nie dojdzie do tego nigdy.

– Nie istnieje taka opcja, jak trzeci entitet i uwierzcie mi, że nie będzie ona z całą pewnością wynikiem toczącego się właśnie procesu. Nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której taka opcja zostałaby przyjęta – powiedział P. Moon w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika Nezavisne Novine z Banja Luki.

Jak podkreślił, propozycje utworzenia trzeciego entitetu to „krok wstecz”, jeśli chodzi o wszystkie wprowadzone zmiany po rozpadzie Jugosławii, a BiH nie są potrzebne dalsze podziały. Państwo powinno dążyć do ujednolicenia, które spowodowałby integrację mieszkańców i ich współpracę przy wspólnych celach. P. Moon powiedział, że amerykańska administracja poparła reorganizację systemu w FBiH, mającą na celu jego racjonalizację gdyż był on zbyt skomplikowany.

-Myślę, że wszyscy zgadzają się, że konstytucja FBiH tworzy zbyt wiele struktur administracyjnych, a to jest bardzo kosztowne i nie służy najlepiej mieszkańcom – powiedział P.Moon, dodając, że niezbędne są rozmowy o ilości żupanii i podziale obowiązków.

Kluczowi chorwaccy politycy są przeciwni redukcji żupanii w FBiH, jeśli nie dojdzie do wewnętrznej reformy całego państwa, a w ramach czego utworzenia czterech federalnych jednostek, z której jedna powinna być w większości chorwacka.

Amerykański ambasador wyraził także rozczarowanie związane z brakiem postępu w działaniach związanych z akcesją BiH do NATO i UE (balkanistyka.org), dodając, że jest to jeden z powodów niezamknięcia OHR – Biura Wysokiego Przedstawiciela.

źródło: seebiz.eu

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE