Home / Kultura / Pawilon Serbski na 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
4

Pawilon Serbski na 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia

W Pawilonie Serbskim na Biennale Sztuki w Wenecji została zaprezentowana instalacja Ivana Grubanova „Ujedinjene mrtve nacije” („Martwe narody zjednoczone”). Przedstawia ona flagi Jugosławii, Imperium Osmańskiego, Austro-Wegier, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Związku Sowieckiego, Czechosłowacji oraz innych państw, które zniknęły z mapy świata. Łącznie pokazano flagi dziesięciu krajów, które w ciągu 120 lat – tj. od czasu powstania weneckiego Biennale – przestały istnieć.

Wystawa Grubanova i kurator Lidii Merenik na 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki została zorganizowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, a otworzył ją w czwartek (7 maja) serbski minister kultury Ivan Tasovac.

- Dorastając i dojrzewając w bardzo burzliwych okolicznościach, pojąłem jak bardzo strefa moich subiektywnych odczuć nie przystaje do oficjalnej narracji historycznej – mówi artysta, który w swojej twórczości eksploruje zjawisko kolektywnej pamięci, zwłaszcza wydarzeń związanych z rozpadem byłej Jugosławii.

Zamysłem Grubanova było wejście w interakcję z samym Biennale jako historyczną platformą służącą reprezentowaniu różnych rodzajów nowoczesności; instalacją „Ujedinjene mrtve nacije”, poprzez refleksję nas narodami, które już nie istnieją, ale których „widma” ciągle krążą i mają realny wpływ na określone sfery geopolityczne, zadaje on pytanie co oznacza pojęcie narodu w czasach postglobalnych.

Również samo usytuowanie Pawilonu Serbskiego, na którego fasadzie widnieje napis „Jugoslavia”, zostało w instalacji symbolicznie wykorzystane. Niegdysiejsza Jugosławia (1918-2003), która w Biennale uczestniczyła po raz pierwszy jeszcze jako królestwo, jest jednym z dziesięciu państw, którym projekt został poświęcony.

56 Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji potrwa od 9 maja do 22 listopada 2015 r., a wernisaż – od 6 do 8 maja.

Źródła: balkaninsight.com, msub.org.ors, seecult.org

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE