Home / Bałkany / Czarnogóra / Pedofilia w Czarnogórze – zbrodnia bez kary
deca-obaveze-skola-kurir-info.rs

Pedofilia w Czarnogórze – zbrodnia bez kary

Od 1. stycznia 2004 r. do 31. grudnia 2013 r. policja zarejestrowała 181 przypadków wykorzystania seksualnego nieletnich; co interesujące Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w analogicznym okresie odnotowało zaledwie 97 takich przypadków – różnice zostały ujawnione przez Centrum Dziennikarstwa Śledczego Czarnogóry (Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore CIN-CG).

Wstrząsające dane pokazują, że w na 1 zgłoszony przypadek wykorzystywania seksualnego nieletnich przypada co najmniej 10 przypadków niezgłoszonych. Czarnogórskie dzieci są wykorzystywane przez rodziców, krewnych, sąsiadów, nauczycieli, nieznajomych, przyjaciół rodziców, rodziców przyjaciół.

Dane są zatrważające – pedofilia w Czarnogórze nadal jest tematem tabu, ukrywanym przez ofiary, ośmieszanym przez sprawców i nie znajdującym zainteresowania nawet wśród służb i organizacji teoretycznie zajmujących się jego zwalczaniem. Pedofilia powszechnie jest uważana za zjawisko występujące wyłącznie w Europie Zachodniej i nieobecne w Czarnogórze.

Powszechne są przypadki lekceważenia zgłoszeń o wykorzystywaniu nieletnich, wielokrotnych przesłuchań młodocianych ofiar, a nawet konfrontacje ze sprawcą molestowania, co jest sprzeczne zarówno z czarnogórskim prawem jak i konwencją o prawach dziecka UNICEF.

Efektem takiego podejścia do zjawiska jest brak jakiegokolwiek systemu pomocy dla ofiar; nie istnieje rejestr osób jakie w przeszłości dopuszczały się wykorzystywania seksualnego nieletnich, nie ma także dostępnych informacji o wyrokach dla osób, które ostatecznie udało się postawić przed sądem.

W świetle informacji CIN-CG w większości przypadków postępowanie jest umarzane już na etapie śledztwa i do procesu w ogóle nie dochodzi. Jeżeli do procesu dojdzie sprawcy najczęściej są uniewinniani lub dostają symboliczne wyroki (np. 3 lata więzienia dla pedofila od wielu lat molestującego dziewczynkę z sąsiedztwa).

Nie istnieje ani typowy sprawca ani typowa ofiara- sprawcy pochodzą z różnych warstw społecznych i wykonują najróżniejsze zawody, podobnie jest z ofiarami. Wedle dostępnych informacji najmłodsza ofiara wykorzystywania miała mniej niż rok, chociaż znacznie częściej ofiarami jest młodzież w przedziale wiekowym 13 – 18 lat, a wśród wykorzystywanych znacznie przeważają dziewczęta.

Źródło: vijesti.me, b92.net

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE