Home / Społeczeństwo / Pewna przyszłość programu Erasmus+ w Turcji
erasmus plus - erasmus.org.pl

Pewna przyszłość programu Erasmus+ w Turcji

Turecka Narodowa Agencja, która koordynuje program Erasmus+ w tym kraju zapewnia, że mimo wielu krytycznych opinii program wymiany studentów będzie kontynuowany.

Nasz kraj, jak do tej pory, będzie korzystał z programu Erasmus, który pomaga młodym ludziom zaistnieć na arenie międzynarodowej – czytamy w oświadczeniu opublikowanym 29 września przez Agencję.

To odpowiedź na zarzuty niektórych prorządowych komentatorów, którzy stwierdzili, że Erasmus nie jest projektem edukacyjnym, lecz degenerującym i promującym rozwiązłość seksualną. Yusuf Kaplan, publicysta dziennika Yeni Şafak, zwrócił się do rządu, by przemyślał obecność Turcji w tym unijnym programie.

Powodem takiego apelu stał się raport Komisji Europejskiej pn. Erasmus Impact Study sprzed dwóch tygodni, z którego wynika, że ponad jedna czwarta uczestników programu Erasmus poznała długoletniego partnera w czasie wymiany, a liczba urodzonych dzieci od 1987 r. w takich związkach wynosi ponad 1 milion.

W ciągu 27-letniej historii istnienia programu Erasmus skorzystało z niego ponad  3 mln osób. Choć Turcja nie jest członkiem Unii Europejskiej, na podstawie podpisanych umów z UE uczestniczy w programie wymiany studenckiej.

Źródła: hurriyetdailynews.com, independent.co.uk

About Joanna Gajda

KOMENTARZE