Home / Społeczeństwo / Pięć chorwackich filmów na festiwalu w Glasgow

Pięć chorwackich filmów na festiwalu w Glasgow

glasgov - tportal.hr

W Glasgow rozpoczął się właśnie festiwal filmów krótkometrażowych – Glasgow Short Film Festival, na którym publiczność będzie miała okazję obejrzeć pięć chorwackich filmów w ramach specjalnego programu „Focus on Croatia”.

Jak można przeczytać na stronach internetowych festiwalu, program ma na celu promowanie nowych produkcji filmowych chorwackiego kina i jest rezultatem współpracy z organizatorami międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych Tabor Film Festiwal, który co roku – od dziesięciu już lat – odbywa się w Chorwacji.

Szkocka publiczność zobaczy „Imprezę” [„Tulum”] Dalibora Matanića, „Football” [„Nogomet”] Any Husman, „Żółty księżyc” [„Žuti mjesec”] Zvonimira Jurića, film „Ona, która mierzy” [„Ona koja mjeri”] Veljka Popovića i „A potem widzę Tanję” [„Onda vidim Tanju”] Juraja Lerotića. Projekcje odbędą się 10 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej.

Dzięki współpracy z Tabor Film Festival w programie szkockiego festiwalu znalazło się kilka najbardziej znaczących filmów współczesnej chorwackiej kinematografii, zdobywców licznych nagród m.in. na Aspen Shortsfest, na Animafest w Zagrzebiu oraz Sarajevo Film Festiwal. Filmy te prezentowane były również publiczności na festiwalach w Berlinie, Rotterdamie, Cannes czy Clermont-Ferrand.

 

Festiwal potrwa do 10 lutego.

 

Źródło: novilist.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE