Home / Bałkany / Piekło i raj utracony Bałkanów w półfinale nagrody „Angelus”
indeks

Piekło i raj utracony Bałkanów w półfinale nagrody „Angelus”

„Matei Brunul” Rumuna Luciana Dana Teodorovici i „Widziałem ją tej nocy” Słoweńca Drago Jančara znalazły się w gronie czternastu tytułów nominowanych do prestiżowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Wśród ogłoszonych 4 sierpnia nominacji znalazły się dzieła tuzów rodzimej i międzynarodowej literatury takich jak Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Jacek Dehnel, Paweł Huelle, Serhij Żadan, Jaroslav Rudiš, czy Kateřina  Tučková.

Lucian Dan Teodorovici

„Matei Brunul” (przekład Radosława Janowska – Lascar, wydawnictwo Amaltea) to historia włosko-rumuńskiego marionetkarza i jego lalki, którzy stają się ofiarami stalinizmu w Rumunii w jego najgorszym okresie. „Co chce nam powiedzieć Teodorovici? Może to, co skądinąd wiemy: że totalitaryzm każde ludzkie związanie traktuje jako zagrożenie. I że ze szczególną furią uderza w pamięć, traktując ją jako wroga najbardziej niebezpiecznego.” – pisał o książce w Tygodniku Powszechnym Wojciech Bonowicz. Lucian Dan Teodorovici, to gwiazda młodej rumuńskiej literatury, reżyser teatralny, autor siedmiu scenariuszy filmowych, a także sztuki teatralnej.

drago jancar / funkhaus wien

Drago Jančar jest jednym z najwybitniejszych żyjących pisarzy europejskich, autorem „Galernika”, „Zorzy polarnej”, „Katarzyny, pawia i jezuity”. „Widziałem ją tej nocy” (przekład  Joanna Pomorska, wydawnictwo Czarne) to, jak podsumowuje Dominik Sołowiej, „opowieść o wojnie: o tym, jak zmienia ona nasze życie, niszcząc wszystko, co stanie jej na drodze. To także wspomnienie przedwojennej Jugosławii – kraju targanego wewnętrznymi konfliktami, skłóconego, ale jednocześnie – dumnego i niepokornego.”

Laureat Angelusa otrzyma 150 tys. zł, oraz statuetkę Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Finałowa siódemka książek nominowanych do nagrody zostanie ogłoszona na początku września, zaś nagroda wręczona 17 października podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol.

Krzysztof Górski

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE