Home / Bałkany / Czarnogóra / Pierwsza Parada Równości w Czarnogórze
budva.parada ponosa.seebiz.eu

Pierwsza Parada Równości w Czarnogórze

Pierwsza Parada Równości w Czarnogórze przemaszerowała ulicami Budwy 24 lipca bieżącego roku. Wydarzenie było kontrolowane przez policję, która starała się zapobiec agresywnemu zachowaniu przeciwników parady. Mimo to  maszerujący napotykali na swojej drodze przekleństwa, wyzwiska, a nawet rzucano w nich kamieniami. Przemarsz nie trwał dłużej niż 20 minut.

Organizatorem parady było stowarzyszenie LGBT Forum PROGRES, które zajmuje się walką o równe prawa dla osób o odmiennej orientacji płciowej. Pierwotnie przemarsz miał odbyć się jeszcze w lutym, ale wówczas nie uzyskano na niego zgody.

Wśród uczestników pierwszej Parady Równości w Czarnogórze znaleźli się również przedstawiciele władz, m.in. doradca premiera Jovan Kojčić, reprezentant Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zorica Marić Đorđević, asystent Ministra Praw Człowieka Sabahudin Delić i rzecznik prasowy Rządu Snežana Burzan.

- Należy dążyć do poszanowania praw wszystkich ludzi, nie tylko skrycie, ale i publicznie – powiedział premier Czarnogóry, Milo Đukanović. Swoją nieobecność na paradzie tłumaczył tym, że nie jest ważne, gdzie się przebywa, ale że każdym słowem szanuje się drugiego człowieka.

W przeddzień parady pojawiły się w Budwie obraźliwe nekrologi poświęcone prezesowi LGBT Forum PROGRES, Zdravku Cimbaljeviciovi, które władze nazwały mową nienawiści. Przedstawiciele władz są zaniepokojeni niskim stopniem świadomości społeczeństwa i rozprzestrzeniającą się homofobią – ponad 50% czarnogórskiej młodzieży twierdzi, że homoseksualizm jest chorobą, co wykazały badania organizacji pozarządowej Juventas przeprowadzone w kwietniu i maju w 32 szkołach średnich.

 Możemy się tylko zastanawiać, jak wiele może zmienić się w świadomości społeczeństwa i podejściu do homoseksualistów do października bieżącego roku, kiedy to ma odbyć się druga Parada Równości w Czarnogórze, tym razem w stolicy kraju – w Podgoricy.

 

Źródła: lgbtprogress.me, euractiv.rs, seebiz.eu

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE