Home / Bałkany / Kosowo / Pierwsza porażka dyplomatyczna Kosowa w 2016 r.
mfa-ks.net
mfa-ks.net

Pierwsza porażka dyplomatyczna Kosowa w 2016 r.

19 stycznia br. Stałe Biuro Haskiej Konferencji odrzuciło wniosek Prisztiny o członkostwo Kosowa w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kosowa w listopadzie 2015 roku złożyło wniosek o członkostwo w tej międzynarodowej organizacji arbitrażowej. Decyzja miała zapaść w styczniu 2016 roku. Kosowskie MSZ ogłosiło wówczas, że członkostwo Kosowa w Stałym Trybunale Arbitrażowym nie tylko „umocni status Kosowa na arenie międzynarodowej”, ale również „zapewni Albańczykom ważne narzędzie do rozwiązywania różnych międzynarodowych sporów z innymi państwami”.

Pomimo optymistycznych prognoz oraz obietnic Hagi 19 stycznia 2016 roku wniosek Prisztiny został odrzucony. Poparcia Kosowu nie udzieliły m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy. Kosowski portal Koha.net opisał tę sytuację jako „pierwszą porażkę dyplomatyczną Kosowa w 2016 roku”, przypominając, że nastąpiła ona zaledwie dwa miesiące po odrzuceniu kandydatury Kosowa do członkostwa w UNESCO. Wówczas Prisztina, zgodnie z relacją Koha.net, „nie uzyskała poparcia wszystkich państw, które kilka lat wcześniej uznały niepodległość Republiki Kosowa”.

Pomimo porażki Prisztina zapowiada rychłe wystąpienie z wnioskiem o członkostwo w Radzie Europy.

Źródła: rts.rskossev.info, telegrafi.com, mfa-ks.net

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE